hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'nin ilk engelli at binicisi

  Engeli ona engel olmadı. Türkiye'de engelliler için at biniciliği yok dediler. O pes etmedi, branşı açtırmak için yıllarca mücadele verdi. Sonunda başardı. Ve Alperen Alper Tükiye'nin ilk engelli at binicisi oldu. CNN TÜRK muhabiri Gökçe Tümer, Alperen Alper'e sordu. Haberi kameraman Mehmet Bulut görüntüledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  At biniciliği çok fedakarlık isteyen zor bir spor. Hele ona binen bir de engelli olunca zorluğu daha da artıyor. Ama zoru başaran bir isim var.

  Alperen Alper 37 yaşında ve serebral palsi hastası. Zoru başardı, binici oldu. 6 yıldır ata biniyor, 2 senedir de profesyonel sporcu. Alper, engelliler ile ilgili binicilik sporunun başlamasına da aracı olmuş bir isim. Paralimpik at terbiyesi branşının açılmasına öncülük eden Alper Alperen, Türkiye'nin ilk engelli binicisi oldu.

  Engellilerin bindikleri atlar özel eğitimli atlar olduğu için yurt dışından geliyor. Alper, Türkiye Jokey Kulübü'nün desteği ile at sahibi olmuş ve profesyonel olarak turnuvalara katılabiliyor. Fakat Paralimpik at terbiyesi branşının yardıma ihtiyacı var. Paralimpik at terbiyesi branşı daha fazla engelli sporcuya ihtiyaç duyuyor ama sporun yok olmaması için desteğe ihtiyacı var.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow