Fransa'da kupa yağması: 292 gözaltı

Fransa'da kupa yağması: 292 gözaltı

Fransa 20 yıl aradan sonra gelen Dünya Kupası şampiyonluğunun sevincini yaşıyor. Tüm ülke sabaha kadar büyük zaferi kutladı. Ancak kutlamalar bazı gruplar tarafından yine şiddet eylemine dönüştürüldü. Başkent Paris'te polise saldırıldı, dükkanlara zarar verildi. Tüm ülke genelinde 292 kişi gözaltına alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransa, 20 yıl sonra gelen şampiyonlukla çılgına döndü. Ancak büyük başarıya yine şiddetin gölgesi düştü.

Fransa Mili Takımı'nın Moskova'daki Dünya Kupası final maçında Hırvatistan'ı 4-2 yenerek kupayı kazanması, Fransa'da tam bir bayram havası yarattı. Champs- Elysees'ye hakemin bitiş düdüğünü çalmasıyla birlikte bir anda insan seli aktı, adeta deprem oldu. Aynı coşku ülkenin tüm büyük illerinden en küçük köyüne kadar dört bir yanında vardı. Uzun yıllar terör saldırılarıyla sarsılan Fransızlar, yıllar sonra maviler adını verdiği milli takımın zaferiyle adeta zafer sarhoşluğu yaşadı. 

Eyfel Kulesi, Fransız bayrağının ve milli takımının renkleri "mavi, beyaz, kırmızı" renklerine büründü. Kulenin üzerinde Dünya Kupası'nın iki kez kazanıldığını sembolize eden 2 yıldız yer aldı. Ancak gecenin ilerleyen saatlerinde bir grup genç, cadde kenarındaki mağazaların vitrinlerini kırmaya, patlayıcı maddeler ve sert cisimler atmaya başladı. Champs- Elysees'nin bir bölümü panik havasıyla boşaldı. Polis göz yaşartıcı bomba ile göstericileri dağıttı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Lyon'da da 100 kadar genç polisle karşı karşıya geldi. Marsilya'daki olaylarda 2 polis yaralandı, 10 kişi gözaltına alındı.

Kupa zaferinde can kaybı da yaşandı. Annecy kentinde 50 yaşındaki bir adam, maç bitiminde kanaldan nehre atladı. Boynunu kırılan adam hayatını kaybetti. Sen Felix'te de 30 yaşlarındaki bir kişi aracını ağaca vurdu, yaşamını yitirdi.