Atina yeni stadına "Ayasofya" adını verdi

Atina yeni stadına "Ayasofya" adını verdi

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın Futbol Takımı AEK, yeni stadyumuna Ayasofya adını verdi. Açılış törenini ise horon ve kemençe ile yaptı. Kemençe çalan sanatçının Türkiye'yi "Pontus soykırımı" ile suçlayan bir isim olması dikkatlerden kaçmadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Stadın adı Ayasofya, açılış töreni ise horon ve kemençeyle yapılıyor. Ancak görüntüler Türkiye'den değil, Yunanistan'dan.

Burası, başkent Atina'nın futbol kulübü AEK'nın yeni stadı. Stadın açılışı töreni için büyük bir organizasyon düzenlendi. Havai fişek ve ışık gösterileri ile başlayan tören, yerini kemençe ve horona bıraktı. Stadın ortasında kemençe çalan ismin Matthaios Tsahouridis olması ise dikkat çekti. Pontus milliyetçisi olarak bilinen Tsahouridis, Türkiye'yi soykırımla suçlamasıyla tanınıyor. Türklerin "Pontus soykırımı" yaptığını iddia eden Yunan sanatçının sözde soykırımla ilgili şarkı ve türkülerin altında imzası bulunuyor.

Bilindiği gibi AEK, Atina kulübü. İstanbul'dan Atina'ya giden Rumlar tarafından 1924'te kuruldu. Kulübün ambleminde İstanbul ve batı Anadolu'yu temsilen çift başlı bir Bizans kartalı yer alıyor.