Efsane futbolcu Pele hayatını kaybetti! Pele kaç yaşındaydı?

Efsane futbolcu Pele hayatını kaybetti! Pele kaç yaşındaydı?

Pele'nin yaşamı, rahatsızlığı ve neden öldüğü sorgulanıyor. Futbol dünyasının ve Brezilya Milli Takımı'nın efsane ismi Pele, 82 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir kolon kanseri sebebiyle kemoterapi gören futbolun efsanesi Pele, hayata gözlerini yumdu. Peki ama Pele kimdir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dakika bilgisine göre; Brezilyalı efsane futbolcu Pele, 82 yaşındaki hayatını kaybetti.

Bir yıldan uzun süredir kemoterapi gören 82 yaşındaki Pele'nin vücudundaki kanserin bu yılın başlarında akciğer, karaciğer ve bağırsaklarına yayıldığı tespit edilmişti.

PELE KİMDİR?

Edson Arantes do Nascimento, veya bilinen adıyla Pelé, forvet pozisyonunda oynamış Brezilyalı eski bir futbolcudur. 1956'dan emekli olduğu 1977'e kadar, hazırlık maçları da dâhil olmak üzere oynadığı 1363 maçta attığı 1279 gol Guinness Dünya Rekorları'nda yer almaktadır.

3 KEZ DÜNYA KUPASI KAZANAN TEK OYUNCU

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Futbol kariyerine 16 yaşında Brezilya Ligi ekiplerinden Santos'ta başlayan Pele, 1958'te Brezilya Milli Takımı ile Dünya Kupası kazandı. Bu sevinci 17 yaşında yaşayan Pele, Dünya Kupası kazanan en genç oyuncu oldu. Brezilya ile 1962 ve 1970'te de Dünya Kupası'nı kaldıran efsanevi oyuncu, 3 kez Dünya Kupası kazanan tek oyuncu oldu.

BİN GOLÜ AŞTI

Sadece Santos ve Brezilya Milli Takımı'nın değil, dünya futbol tarihinin de en golcü ismi olan Pele, 1366 maçta 1283 gol attı.

1974'te New York Cosmos ile sözleşme imzalayan Pele, 1975-77 arası futbol oynadığı takımını 1977'de şampiyonluğa taşırken 1 Ekim 1977'de kariyerinin son maçına yaklaşık 75 bin taraftar önünde çıktı.

ASRIN FUTBOLCUSU

FIFA'nın "Asrın futbolcusu" diye adlandırdığı Pele, futbolu bıraktıktan sonra da sporla iç içe kalırken; basın sözcülüğü ve futbol elçiliği görevlerinde bulundu.

NEDEN "SİYAH İNCİ" DENİYOR

Birçok Avrupa kulübü, kariyerinin zirvesindeyken Pele'yi transfer etmek istedi. Ancak Brezilya hükümeti, yıldız futbolcuyu ulusal hazine ilan etti ve Pele yurt dışına transfer olamadı. Pele’nin “Siyah İnci” lakabı burada ortaya çıktı.