İşte Cenk Tosun'un hayat hikayesi

Video: İşte Cenk Tosun'un hayat hikayesi
Türkiye'den en yüksek ücrete transfer olan futbolcu ünvanı artık onun. Peki Cenk Tosun kim, futbol tarihindeki başarıları ne?

Türkiye'den en yüksek ücrete transfer olan futbolcu ünvanı artık onun. Peki Cenk Tosun kim, futbol tarihindeki başarıları ne?

"Akşam yatağa futbol ayakkabılarıyla girerdim. Annem kızardı, topumu saklardı. Ben de çoraplardan top yapardım" Bu bahsettiği yıllar, Cenk Tosun'un doğup büyüdüğü Almanya'daki çocukluk günlerinden. Annesi ona kızarken babası elinden tutup evlerine en yakındaki Eintracht Frankfurt Kulübü'ne götürdü. 6 yaşında girdiği o kapıdan 19 yaşına kadar hiç çıkmadı. Her genç futbolcu gibi onun da bir idolü vardı. Arjantili golcü Gabriel Batistuta. Frankurt'taki başarısı onu Alman Ümit Milli Takımı'na kadar yükseltti. İlk maçında İngilteye penaltıdan gol attı. Sonrasında yaşadığı ağır sakatlık onu kulübeye mahkum etti. 1.5 yıl Almanya'da hiç forma giyemedi. Önünde tek bir çare vardı, onu yaptı. Türkiye'den Gaziantepspor ile anlaştı. İlk maçında Galatasaraya gol attı. Bir yanda Gaziantepspor'da goller atarken diğer yanda Milli Takım konusunda yol ayrımına gelmişti. Joachim Löw onu Alman aday kadrosuna çağırsa da, Cenk, Ay Yıldızlı formayı seçti. Cenk Tosun, Gaziantepspor'da çıktığı 109 maçta 39 gol attı. Tüm dikkatler üzerindeydi. Ve 2014 yılında çocukluk hayali Beşiktaş'a gitti. Beşiktaş formasıyla da çıktığı ilk maçında gol attı. Tıpkı Gaziantepspor'la ve Alman Ümit takımıyla ilk maçlarında attığı gibi. Beşiktaş'ta geçen 3.5 yılda Demba Ba, Abobubakar, Mario Gomes gibi dünyaca ünlü yıldızlarla aynı mevkide aynı formayı giydi. Ve 142 maçta 64 gol atmayı başardı Cenk Tosun. Ve şimdi 27 milyon euroluk rekor transfer ücretiyle 4.5 yıllığına İngiltere'nin Everton takımında. Frankfur'ta başlayan, Gaziantep ve İstanbul'da devam eden başarı öyküsü şimdi Liverpool kentinde katlanarak sürmeyi bekliyor.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS