Somalili atletten yeni 100 metre rekoru! "Tarihin en kötü derecesi"

Somalili atletten yeni 100 metre rekoru! "Tarihin en kötü derecesi"

Sosyal medyanın gündeminde Çin’de düzenlenen Dünya Üniversite Oyunları’ndaki 100 metre koşu yarışı var. Yarışa katılan bir Somalili kadın atlet hem fiziği ile hem de koşusu ile dikkatleri çekti. Rakiplerine kıyasla oldukça yavaş olan atlet "tarihin en kötü derecesi"ni elde etti.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Fiziği ve koşu tarzıyla sosyal medyanın gündemi oldu. Çin’de düzenlenen Dünya Üniversite Oyunları’ndaki 100 metre koşu yarışına katılan Somalili bir kadın atlet damga vurdu.

Aynı zamanda üniversite öğrencisi olan 20 yaşındaki atlet Nasra Ali Abukar, yarışta Somali'yi temsil etti. Önce diğer atletlerden ayrılan fiziği ile dikkat çekti. Ardından yarışın başlaması ile yaptığı koşu ile.

Abukar, yavaş olmasına rağmen 100 metrelik koşuyu birincinin 10 saniye gerisinde 21,81 saniyede bitirdi. Bunun 100 metre yarışlarda "tarihin en kötü derecesi" olduğu iddia edildi.

Somalili atletten yeni 100 metre rekoru Tarihin en kötü derecesi

Yarışın videosu, kısa sürede tüm internete yayılması ile tepkilere yol açtı. Abukar’ın nasıl yarıştığı konusunda kesin bilgiler bulunmuyor. Ancak iddialara göre atlet, Somali Atletizm Federasyonu Başkan Yardımcısı Khadija Adan Dahir’in yeğeniydi ve bu yüzden yarış için seçildi.

Eleştirilerin ardından Somali Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan da açıklama geldi. Bakan Mohamed Barre Mohamud, atletin kendileri tarafından gönderilmediğini ve konuya ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow