Yeterli cami olmayınca çözümü böyle buldular

Video: Yeterli cami olmayınca çözümü böyle buldular

2020 yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak Japonya, ülkeye gelecek Müslüman sporseverleri düşünerek önemli bir proje hazırladı. Ülkede yeterli cami olmadığı için mobil camiler kullanılacak.

Arka kısmındaki kapakları açılıyor ve mobil camiye dönüşüyor.

Görüntüler Japonya'dan. 2020 yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olan Japonya, dünyanın dört bir yanından gelecek binlerce turistin hiç bir şekilde mağdur olmamasını istiyor. O nedenle de ülkede yeterince cami olmadığını düşünen bir japon firması, olimpiyatları izlemek için müslüman ülkelerden geleceklere yönelik bu, mobil cami adımını attı.

25 tonluk bir TIR'ın arkasına yerleştirilen mobil cami, iki yana açılan odacıklarla genişliyor. Böylelikle TIR'ın kasası 50 kişiyi alan 48 metrekare bir odaya dönüşüyor. Aracın yan tarafında abdest alma yeri de bulunuyor. Mobil caminin ilk gösteriminde aracı merakla inceleyen Müslümanlar da, araçta ilk namazlarını kıldı.

Japonya'da 100 ila 200 bin arasında Müslüman yaşıyor. Mobil cami fikri 4 yıl önce aracı üreten firmanın sahibinin Katar'a yaptığı bir ziyaret sonrasında doğmuş.

Mobil cami şimdi sadece 2020 olimpiyatları için değil, Japonya'nın diğer bölgelerinde de Müslüman turizmini artırma hedefiyle de kullanımak isteniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS