Spor yasasında sona gelindi

Spor yasasında sona gelindi

Yeni spor yasasının hazırlıkları sürüyor. Geçtiğimiz günlerde AK Parti kurmayları, Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ile bir araya geldi. Kulüplerin borçlarına düzenleme ve menajerlik sisteminde değişiklik önerileri masaya yatırıldı. Teklifin, yeni yılda gündeme gelecek ilk düzenleme olması bekleniyor. Duygu Ayaz Bayram'ın haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YENİ YILDA TBMM GÜNDEMİNE İLK GELECEK DÜZENLEME

Kulüplerde mali şeffaflığı hedefleyen yeni spor yasası için mesai devam ediyor. AK Parti kurmayları kulüp başkanlarını, Kulüpler Birliği ve Bankalar Birliği'ni dinledi. Son olarak, Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'in görüş ve önerilerini not etti. Özdemir, yeni yasaya destek verdiğini ifade etti.

KULÜPLERİN BORÇLARI, MENAJERLİK SİSTEMİ DÜZENLENİYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı, çerçeve bir metin hazırlayacak. Çalışmalar bu taslak üzerinden devam edecek. Yasa teklifinin iki ana başlığı kulüplerin borçları ve menajerlik sistemi olacak. 4 büyük kulübün toplam borcu 26 milyar lira.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Borç sorununa çözüm olacak farklı formüller gündemde. Kulüp başkanları kendi dönemlerindeki borçlardan sorumlu olacak. Borçlanma sınırlandırılacak, bir önceki yılın bütçesinin yüzde 10'unu geçemeyecek. Ayrıca borçlarla ilgili sorumluluklarını yerine getirmeyen kulüp başkanlarına para ve hapis cezası gibi bir dizi yaptırım uygulanması da gündemde.

HEM AÇIK HEM GİZLİ SÖZLEŞME YAPAN FUTBOLCUYA CEZA

Yeni spor yasası ile menajerlik sisteminde de köklü değişiklikler yapılacak. Kayıtdışılığı önlemek için, sözleşmelerin noter tasdikli olması ve bakanlığa bildirilmesi zorunlu hale getirilecek. Hem açık hem de gizli sözleşme yapan futbolculara, bir süre sportif faaliyetten men cezası verilmesi de öneriler arasında.

Spor yasasıyla ilgili çalışma yıl sonuna kadar tamamlanması, teklifin yeni yılda Meclis'e sunulacak ilk düzenleme olması planlanıyor.