hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünya'ya döndü CNN TÜRK'e konuştu! Türkiye'nin ilk astronotu: Alper Gezeravcı

  KAYNAKCNN TÜRK

  36 bin kişi arasından seçildi. Yaklaşık 20 gün uzay istasyonunda kaldı, deneyler yaptı, Dünya'ya döndü. Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Dünya'ya döndükten sonra CNN TÜRK ekibinden Fulya Öztürk ile bir araya geldi ve çok özel açıklamalar yaptı. Uzayda nasıl uyuduğundan uzay turisti eleştirilerine kadar merak edilen pek çok detayı CNN TÜRK'e anlattı. İşte o özel röportaj...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alper Gezeravcı'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  36 BİN KİŞİ ARASINDAN SEÇİLDİ, 19 GÜN UZAYDA KALDI

  ADAPTASYON SÜRECİ: Herhangi bir adaptasyon sorunu çekmedik. Bıraktığımız noktadan devam ediyoruz. Uzaya erişen BM listesindeki 193 ülkenin içinde 22'nci ülke olmamızın gururunu yaşıyorum. Ülkemizin ne kadar ayrıcalıklı konumu olduğunu görmekten etkilenmişimdir. Müthiş bir lokasyondayız. Bu görüntüyü uzaydan ülkemizle birlikte tüm kıtaların konumlanmasına erişmekten etkilendim.

  Dünyaya döndü CNN TÜRKe konuştu Türkiyenin ilk astronotu: Alper Gezeravcı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "BÖYLE DİYENLERE ÜZÜLMEDİM, HER GÖRÜŞE SAYGILIYIM"

  TURİSTİK GEZİ ELEŞTİRİLERİ: Eleştirilerin hepsine saygı duyuyorum. Hepsinden öğrenebileceğimiz bir şeyler var. O insanlarımızın da kendi değerlendirme kriterleriyle düşündükleri vardır. Üzülmedim, her görüşe saygılıyım. Elde edilen başarı birey olarak Türkiye'nin yetiştirdiği birisiyim. Dolayısıyla burada bütün kredi ülkemizin ve devletimizin kredisi.

  "ELEŞTİRENLER ÇOCUKLARIMIZA KET VURMUŞ OLUYOR"

  Bu konuda eleştirilerine dile getirenlere saygılarımı sunuyorum, eleştiri sınırlarını belirlerken herhangi bir şeye ket vurduklarında aslında ket vurdukları konu kendi çocuklarının gelecekleri. Bu konuda dikkat etmeleri gerekiyor.

  Dünyaya döndü CNN TÜRKe konuştu Türkiyenin ilk astronotu: Alper Gezeravcı

  UZAY YOLCULUĞUNA HAZIRLIK SÜRECİ: Çok yoğun bir hazırlık süreci geçirdik. Biz bunu 100. yılımızda ilk defa yapacağımız için başarıya odaklandık. Çok şükür yoğunluk hazırlık süreciyle başarısızlığa çok da tahammülümüzün olmadığını göz önünde bulundurarak müthiş bir hazırlık süreci geçirdik. Havacılık hep hayalimdi. Uzayı hiçbir zaman hayal bile etmeye cüret edememiştim.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "UZAYDA GÜNDE 4-5 SAAT UYUDUM"

  UYKU SÜRECİ: Normalde dünyadaki zamanla yaşıyoruz. 24 saat olarak yaşıyoruz. 6'da kalkıp 10'da sonlanan döngümüz var. 14 gün kalan insan için uyku lüks kalıyor. Havacılık tecrübemden kaynaklı bünyeyle ilgili uykuyu sekte olmadığını bilerek kontrollü olarak kısaltarak faaliyet gösterdim. Spor yaparak görevimi yaptım. Ortalama 4-5 saat uyudum. Ayakta da ters de uyuyabilirsiniz, vücut bunu algılamıyor. 6 ay kalan astronotların yerleri var. Bizim kalış imkanımız uyku tulumlarını modüle sabitleyerek oldu. Taşıma gibi gerekliliği yok tulumun. Sizi sabit tutması gerekiyor. Yemekler tabakta servis edilmiyor. Su muhafazalı alüminyum kaptan kelepçeli pipetlerle içip sonra ağzını hemen kapatmanız gerekiyor. Türk mutfağını biliyorsunuz, hakikaten tüm dillere düşmüş mahareti var. Türk mutfağını herhangi mutfakla kıyaslama imkanı yok. Annem babam hazırlık yapmışlar.

  Dünyaya döndü CNN TÜRKe konuştu Türkiyenin ilk astronotu: Alper Gezeravcı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  44 yaşına gelen biri olarak bu başarının elde edildiğini görebilmiş bir abinizim. Damarlarınızda dolaşan asil kanın bilinciyle tüm dünyada gurur duyduğumuz pratik zekamızı verimli işlerde kullanıp her işi başarabilirsiniz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow