hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Google, Huawei ile işbirliğini kesti mi?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Teknoloji devi Google, Çinli Huawei şirketi ile anlaşmasını sınırlandırdı. Şirketin yeni telefonlarında ise Android işletim sistemi lisansını da iptal etti. Bu adım, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Amerikan firmalarının yabancı telekomünikasyon şirketlerinin teknolojilerini kullanmasını yasaklama kararının ardından geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD ile Çin arasındaki ekonomik gerilim, teknoloji ve telekomünikasyon alanına sıçradı.

  ABD Başkanı Donald Trump, Çin'in telekomünikasyon devi Huawei'nin Ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi. Amerikan firmaları yabancı telekomünikasyon şirketlerinin teknolojilerini kullanamaz demişti.

  İşte bu kararın ardından teknoloji devi Google, Huawei ile olan işbirliğini sınırlandırdı. Yeni çıkacak telefonların işletim sistemi olan Android'in de kullanım lisansını iptal ettiğini duyurdu.

  Google, Huawei ile donanım, yazılım ve teknik hizmetler alanında iş yapmayı bıraktığını açıkladı. Google bundan böyle işbirliğini sadece açık kaynak ürünler alanında devam ettirecek. Yani Google Play, Gmail ve Youtube gibi uygulamalar Huawei telefonlarda çalışmaya devam edecek.

  Google'ın aldığı karar şimdilik Huawei telefonuna sahip olan kişileri etkilemiyor. Ancak Android işletim sisteminin güncellemesi yapıldığında Huawei kullanıcılarının yeni sisteme erişimi olmayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Huawei ise tüm bunların yaşanacağını düşünerek mart ayında kendi işletim sistemini geliştirdiğini duyurmuştu.

  Huawei dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi konumunda. Çin'de zaten Google uygulamaları yasak olduğu için bu durumdan etkilenmeyecek. Ancak şirketin en büyük ikinci pazarı olan Avrupa'da bu durumun nasıl sonuçlar doğuracağı merak ediliyor.

  Huawei, dünyada 5g teknolojisinde de küresel yarışın en ön sırasında yer alıyor. ABD, Çinli firmanın 5g teknolojisi siber saldırı ve istihbarat açığına sebebiyet verme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

  Washington bunu gerekçe göstererek geçen ay Huawei'nin mobil internette 5G şebekesine erişmesine izin veren tüm müttefikleriyle istihbarat paylaşımını gözden geçireceğini açıklamıştı.
  Huawei ise bu iddiaları kesin bir dille yalanlıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow