hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Hyperloop teknolojisi" ne?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Havası alınmış bir tüp tünelin içerisinde hızla hareket eden bir tren. Hyperloop teknolojisi.... Ulaşımda çığır açacak bu projeyle ilgilenen Gazi Üniversitesi'nden bir grup öğrencinin kapsülü, Türkiye'nin en hızlı kapsülü oldu. Üstelik bu kapsül Elon Musk'ın da dikkatini çekti. Detayları Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Cemil Ocak anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geleceğin ulaşım aracı Hyperloop... Gazi Üniversitesi'nden bir grup öğrencinin tasarladığı ve TEKNOFEST yarışmasında Türkiye birincisi olan araç, projenin mimarı Elon Musk'ın da dikkatini çekti.

  Şimdilik çok uçuk bir proje olarak tanımlansa da dünya çapında Hyperloop araçları tasarlanıyor. Hız yarışları düzenlenerek projeye olan ilgi artırılıyor. Daha hızlı olması için tasarımda değişiklik yapılması planlanıyor.

  Hyperloop teknolojisi hava geçirmeyen tünelde ilerleyen bir tren. Eğer proje gerçek hayatta uygulanabilirse saatte 1250 km'ye ulaşan bu araçlarla seyahat mesafeleri kısalacak. Teknolojinin hayata geçirilmesi ile İstanbul-Ankara arası yarım saatte tamamlanacak.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow