BTK, güvenli internet raporunu açıklandı

BTK, güvenli internet raporunu açıklandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, internet kullanımı hakkında hazırladığı raporu yayımladı. Özellikle ebeveynlerin ve çocukların güvenli internet kullanımına dikkat çekildi. O raporda çocukların korunmasının güvenli internetle sağlanabileceği vurgulandı. İşte BTK'nın paylaştığı o rapor ve güvenli internetin detayları...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"TAM KORUNMA GÜVENLİ İNTERNETLE MÜMKÜN"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, internet kullanımına ilişkin verileri açıkladı. Ebeveyn ve çocukların güvenli internet kullanımına dikkat çekti. Çocukların ve ailelerin korunmasının güvenli internet ile sağlanabileceği vurgulandı.

"AİLELER İNTERNETTE YAŞANAN SORUNLARDAN HABERSİZ"

Kurum, "Türkiye'deki çocukların ve ebeveynlerin bilinçli ve güvenli internet kullanım deneyim ve alışkanlıkları" araştırmasını yayınladı. Araştırmaya göre, ailelerin çocuklarının internette yaşadığı sorunlardan habersiz olduğuna dikkat çekildi.

"GÜVENLİ İNTERNET AĞI 2011'DEN BERİ FAALİYETTE"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2011 yılından beri kurum çatısı altında faaliyet gösteren güvenli internet ağının internette olumsuz içeriklerle karşılaşılmasının önüne geçmek için çalıştığı ifade edildi. Bu hizmetlerin tamamen ücretsiz, şeffaf, kullanımı kolay ve herhangi bir program yüklemeyi gerektirmeyen interaktif bir kamu hizmeti olduğu belirtildi.

OLUMSUZ İÇERİKLERDEN NASIL KORUNULUR?

Güvenli internette aile ve çocuk profili olmak üzere iki farklı seçeneği olduğu belirtildi. Çocuk profili, internetteki risklerden en yüksek oranda korunmayı sağlıyor. Bu profil tercihinde sadece çocukların girmesinde herhangi bir sakınca bulunmayan web sitelerine erişim sağlanıyor. Aile profilinde ise müstehcenlik, çocuk istismarı, şiddet, ırkçılık, kumar gibi yasadışı içerikler barındıran, dolandırıcılık yapılan, zararlı yazılımlar barındıran siteler filtreleniyor.

GÜVENLİ İNTERNET HİZMETİ ÜCRETSİZ

Güvenli internete ulaşmak için yapılması gerekenler ise çok basit. Aboneler, bağlı bulundukları internet erişim sağlayıcılarının iletişim merkezlerine başvurabiliyorlar. Bunun yanı sıra kullanıcılar, online işlem merkezini arayarak, çağrı merkezi ve mobil uygulama üzerinden de başvuru yaparak sistemi kullanabiliyor.

Gizemli askeri üs '51.bölge' yeniden gündemde: Sır uçak uydudan görüldü!

Gizemli askeri üs '51.bölge' yeniden gündemde: Sır uçak uydudan görüldü!