hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gençler neden Influencer olmak istiyor?

  Gelişen teknoloji, sosyal medyanın yaygın kullanımı sonrası "Büyünce ne olmak istiyorsun?" sorusunun cevabı da değişti. Özellikle gençler bu soruya, "Sosyal medya fenomeni olmak istiyorum" yanıtını veriyor. Peki Influencerlık ne demek? Gençler neden kariyer planlamasını sosyal medyaya göre belirliyor? Uzman isim yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DİJİTAL MESLEKLER GENÇLERİN TERCİHİ HALİNE GELDİ

  Dijital dünya geliştikçe gençlerin ilgisi sosyal medyaya yöneldi. Son dönemin popüler meslek tercihi sosyal medya fenomenliği. CNN TÜRK'e konuşan Sosyolog İsmail Öz, "Bu nesil dijital ve sanal dünyanın içerisinde doğdukları için farklı değerlendirmemiz gerekiyor. Bir şekilde kolay yoldan servet elde etme, ünlü olmak çok ilgi görüyor. Ben de onlar gibi ilgi göreyim istiyorlar. Çünkü insanın her fıtratında beğenilme arzusu vardır" dedi.

  Gençler neden Influencer olmak istiyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "AZ ÇALIŞIP ÇOK PARA KAZANMA ARZUSU TAŞIYORLAR"

  Influencerlık; sosyal medyada ünlü olup takipçilerin herhangi bir konuda bilgilendirmek, onlara ilham olmak anlamına geliyor. Peki, gençlerin bu mesleği yapmak istemelerinin nedeni ne? Sosyolog İsmail Öz, "Bedensel olarak çok fazla yorulmayı arzu etmeyen, istemeyen, çok daha kolay yoldan para kazanma arzusu güden yeni neslin, bir anlamda etrafında gördüğü şeylerden de etkilenmesiyle birlikte bir moda da diyebiliriz buna" ifadelerini kullandı.

  Gençler neden Influencer olmak istiyor

  Influencerların markaların pazarlama faaliyetlerinden aldığı pay giderek artıyor. Amerika'da küresel araştırma şirketi Morning Consult'ın verilerine göre gençlerin yüzde 57'si Influencer olma hayali kuruyor. Hatta çoğu bunun için kendi mesleğini bırakmaya hazır. Sosyolog İsmail Öz, "Toplumu etkilemeye çalışan Influencerlar veya onların arkasındaki bu işi bir şekilde profesyonel zeminde ortaya koyanlardan biz şunu biliyoruz ki çok iyi bir şekilde toplumun psikolojisini ya da sosyolojisini tahlil ediyorlar" diye konuştu.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow