Son dakika... İnternet trafiğinde dev artış | Video

Son dakika... İnternet trafiğinde dev artış | Video

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı, koronavirüs sürecinde evlerinde daha çok vakit geçiren kullanıcıların 'internet ağ trafiği' ile 'yüksek hız' talebine dikkat çeken bir rapor hazırladı. Meclis'e sunulan raporda 5G sistem kapasitesiyle ciddi başarı sağlanacağı kaydedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TBMM Dilekçe Komisyonu'na 5G teknolojisine ilişkin sorular yöneltilmesi üzerine BTK bir rapor hazırlayarak TBMM'YE gönderdi. Raporda mobil haberleşmenin gelişimini anlatılarak, "Eğlence ve internet uygulamalarına olan talep ve teknolojinin hızlı gelişimi halihazırda kullanılan şebeke altyapısını yetersiz bırakmaktadır" denildi. Ve 5G sistem kapasitesiyle ciddi başarı sağlanacağı kaydedildi.

2011 ile 2019 yılları arasında mobil veri trafiğinin 138 kat arttığı vurgulanan raporda, 5G teknolojisinin avantajları anlatıldı. 5G'nin yüksek veri hızı, düşük gecikme süreleri, daha fazla veri kapasitesi, enerji ve maliyet verimliliği unsurları ile dikey endüstrilerde ciddi değişimlerin yaşanmasına olanak sağlayacağı belirtildi. "Özel cerrahi işlemlerden, otonom araçlara kadar 5G, bu sektörlerin tümünde birkaç adım daha ilerlemeyi vadetmektedir" denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Raporda, salgın sürecinde okullarda uzaktan eğitim sistemine geçiş yapılması, çoğu iş yerinin çevrimiçi uzaktan çalışması ve ülke genelinde evde geçirilen zamanda artış yaşanmasının, beraberinde internet ağ trafiğinde talep artışına sebep olduğu anlatıldı. Ayrıca tüketiciler tarafından eğlence ve internet uygulamalarına olan talep ve teknolojinin hızlı gelişiminin, halihazırda kullanılan şebeke altyapısını yetersiz bıraktığı belirtildi. Ve 5G ile sadece haberleşme sektörünün değil sağlık, ulaşım, enerji, tarım, endüstri gibi birçok sektörün etkileneceği de vurgulandı.