Aplle kullanıcılarından özür diledi

Video: Aplle kullanıcılarından özür diledi

Teknoloji devi Apple, ses asistanı Siri'nin konuşma kayıtlarını üçüncü kişilere dinlettiği için gizlilik politikasına aykırı davrandığını kabul ederek kullanıcılarından özür diledi.
 

Dünyada yüz binlerce cep telefonu kullanıcısının tercih ettiği uygulama Apple'ın sanal asistanı Siri. Telefondaki çeşitli uygulamaları sesli komut ile kullanabilme imkanı veriyor, tavsiyelerde bulunuyor, soruları cevaplayarak hayatı kolaylaştırıyor. Ancak geçen ay, Apple'ın, Siri'yi geliştirmek için, konuşma kayıtlarını üçüncü kişilere dinlettiği, tıbbi bilgiler ve özel hayattaki konuşmalar gibi birçok gizli bilgiye de ulaşıldığı ortaya çıkmıştı. 

Apple, gizlilik politikasını ihlal ettiğini kabul edip özür diledi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, "mahremiyet çok temel bir insan hakkıdır. Yaptığımız incelemeler sonucu yüksek ideallere sahip olan politikalarımıza tam uymadığımızı tespit ettik ve bunun için özür diliyoruz." Denildi ve kullanıcı mahremiyetini korumak için yeni politikaların hayata geçirildiği duyuruldu. 

Bundan sonra Siri'deki kayıtların Apple ile paylaşılması zorunlu tutulmayacak ve kullanıcının onayına sunulacak. Ayrıca izin verilen bu kayıtlara dışarıdan tutulan iş geliştirme çalışanları değil, sadece Apple'ın resmi çalışanları ses kayıtlarına ulaşabilecek. Eğer bir kaydın yanlışlıkla bile olsa üçüncü kişilere erişiminin olduğu görülürse kayıt silinecek. 

Apple bu alanda gizlilik politikasını ihlal eden ilk şirket değil. Apple'nın ses tanıma konusundaki rakiplerinden amazon da, Alexa ses asistanı ile kullanıcılarını dinleyerek uygulamasını geliştirmeye çalışmıştı. Facebook ise Messenger kullanıcılarının seslerini para verdiği üçüncü kişilere yazıya döktürerek ses tanıma sistemini geliştirmeye amaçlamıştı. 

Büyük şirketlerin kullanıcıları dinlemesi, temelde makine öğrenmesine bağlı olan yapay zekalarını geliştirmek için yapılıyor. 

Sadece ses sistemlerinde değil, günümüzde pek çok şirket, görüntü ve metin sistemlerini geliştirmek için kullanıcıların verilerinden faydalanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS