Son dakika: Türkiye'den Wikipedia'ya erişim engeli

Son dakika: Türkiye'den Wikipedia'ya erişim engeli

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İnternet dünyasının online ansiklopedisi konumundaki Wkipedia'ya Türkiye'den erişim yasağı getirildi. BTK'nın sorgu sayfasında "mahkeme kararı olmaksızın idari tedbir uygulanmaktadır" ifadesi yer alırken, sabah saatlerinden bu yana ulaşılamayan Wikipedia'ya uygulanan yaşanan erişim engeli nedeni belli oldu. İddialara göre, Wikipedia'nın içeriğinde teröre destek veren yazılar bulunuyor ve site bu içeriklerin kaldırılması hususuna yanaşmıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BTK’nın “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığını ortaya koyan şu açıklama çıkıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

Yasağın nedeni belli oldu

Wikipedia yasağına ilişkin edinilen bilgilere göre, Wikipedia ile devlet yetkilileri arasında bir süredir yazışmalar yapılıyordu.  İddiaya göre içeriğinde barındırdığı gerek teröre destek veren yazılar, gerek Türkiye'yi terörle aynı düzlemde ve terör işbirlikçisi göstermeye çalışan tavrı nedeniyle uyarılar yapıldığı halde site cevap vermedi. Bu tür içerikleri kaldırma hususuna yanaşmadı, aksine koruma altına aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uzun süredir, çeşitli sosyal medya şirketleri ve internetin yayın organları ile de temaslarını yoğunlaştıran Türkiye, uluslararası sitelerin Türkiye'de temsilcilik açmasını, uluslararası hukuka uygun davranmasını ve mahkeme kararlarını uygulamasını istiyor.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye'nin kendisinden istediği ve içeriğinde mahkeme kararları da olan düzenlemeleri yaptığı takdirde yeniden açılacağı vurgulandı.

Sosyal medyada büyük yankı buldu

Wikipedia'ya BTK tarafından uygulanan idari tedbir kararı sosyal medyada geniş yankı bulurken, yapılan paylaşımlarla yasağın nedeni tartışılıyor. 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber