İstanbul'da kar kalınlığı 40 cm'ye ulaştı

Video: İstanbul'da kar kalınlığı 40 cm'ye ulaştı

İBB, İstanbul'daki kar kalınlığını açıkladı. Çatalca'nın köylerinde kar kalınlığının 40 cm'ye ulaştığı belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), kar yağışıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Karla müdahalenin gece boyunca sürdüğü belirtilen açıklamada, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a ilişkin uyarıları üzerine alarma geçen AKOM karla mücadele ekipleri gece boyunca görev yaptı. Kar yağışı Anadolu ve Avrupa yakasında etkili oldu. Sabaha kadar yer yer tipi şeklinde yağan kar sabah saatlerinde şiddetini arttırdı.  Ekipler  sabaha kadar kar kürüme ve tuzlama çalışması yaptı"  denildi.

"9 binanın çatışı uçtu, 11 ağaç devrildi"

Açıklamada "İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış şartlarıyla mücadele ekipleri 1028 araç, iş makinesi ve 4 bin 815 personel ile ana arterlerde gece boyunca görev yaptı. Gece ve sabah trafiğinde olumsuzluk yaşanmadı. Gece boyunca vatandaşlara iskelelerde, hastanelerin acil servislerinde, mobil büfelerle kumanya, çorba ve çay  dağıtımı yapıldı. Çalışmalarda  4 bin 21 ton tuz, 43 ton solüsyon kullanıldı. Fırtına nedeniyle 9 binanın çatışı uçtu, 11 ağaç devrildi"  ifadeleri kullanıldı.

Bazı bölgelerdeki kar kalınlıkları şöyle belirtildi:,

Hadımköy, Beylikdüzü, Başakşehir, Esenyurt: 10-15 cm,
Maslak, Sarıyer: 4-8 cm,
Çatalca ve köyleri: 15-40 cm,
U.Mumcu, Başıbüyük, Çamlıca: 10-15 cm, Sultanbeyli:8 cm, Tuzla:25 cm,
Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe: 5-12 cm, Şile ve köyleri:8-13 cm.


Kar ve soğuk en çok onları etkiledi

İstanbul'da kar yağışı devam ediyor. Kar, dün özellikle Anadolu yakasında etkili oldu. Avrupa Yakasında da gece boyunca kar yağışı etkisini sürdürdü. Sabah saatlerinde de aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle yayalar ve sürücüler zor anlar yaşadı. İstanbul'da yetkililer tarafından yapılan uyarılar ve okulların kar nedeniyle tatil edilmesinin de etkisiyle ana yollarda yoğunluk görülmedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait araçların aralıklarla tuzlama  çalışması yaptığı kente, daha yoğun kar yağışına karşı ekipler hazır bekletiliyor.

Ateş yakıp ısınmaya çalıştılar

Kar ve soğuk hava, en çok dışarıda kalan Suriyeli ve evsiz vatandaşları etkiledi. Bağcılar'da bir alt geçitteki Suriyeli çocuklar ve anneleri, ateş yakıp ısınmaya çalıştılar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS