0850'li hatlar Meclis gündeminde

0850'li hatlar Meclis gündeminde

Sabit ve 0850 ile başlayan numaralardan gelen ve dolandırıcılık amacı taşıyan aramalar vatandaşı isyan ettirdi. Tüketici heyetlerine ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne şikayet yağınca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu rapor hazırladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Banka ya da pazarlama faaliyetleri adı altında dolandırıcılardan gelen aramalara ilişkin şikayet arttı. Meclis konuyu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna iletti. BTK da çalışmalara başladı.

Sabit hat ya da 0850 ile başlayan numaralardan arananlar numaraları engellese de bu durum tamamen önlenemiyor. Tüketici mahkemelerine şikayet başvuruları da arttı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne de binlerce şikayet yağdı.

Konuyla ilgili kapsamlı bir rapor hazırlayan BTK'nın, şikayet edilen numaraların tamamı için “dolandırıcılık amacıyla kullanılıyor denilemez” sonucuna varıldığı belirtiliyor. Kişisel verilerin korunması talebi ile de Ticaret Bakanlığı'na başvurulması tavsiye edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu raporunda dolandırıcılara karşı alınabilecek tedbirler ve çözüm yollarına da yer verdi. Arayan hat bilgilerinin düzenli olarak denetlendiği vurgulandı. Vatandaşa yönelik yanlış yönlendirmeye karşı uyarı yapılan raporda, ihlal tespit edilen işletmecilere ilgili mevzuat çerçevesinde idari yaptırım uygulandığını açıkladı.