125 yıllık tarih otel olacak

Video: 125 yıllık tarih otel olacak

Bir dönem Deniz Gezmiş’ten Alparslan Türkeş’e, Aziz Nesin’den Nihal Atsız’a kadar pek çok siyasinin sorgulandığı Eminönü’ndeki Eski Emniyet Müdürlüğü binası Sanasaryan Han 5 yıldızlı otel oluyor. Restorasyon ihalesini kazanan şirket, hanı 35 yıllığına otel olarak işletecek. Detayları CNN TÜRK muhabiri Zeynep Timurlenk Pozut ve kameraman Alper Öztürk araştırdı.

Deniz Gezmiş’ten Alparslan Türkeş’e, Aziz Nesin’den Nihal Atsız’a kadar pek çok siyasiyi, Nâzım Hikmet, Vedat Türkali, Ece Ayhan, Ahmed Arif, Ruhi Su gibi birçok kalemi ağırladı. Türkiye’nin siyasi hafızasında derin yer etti Sanasaryan Han.


Sanasaryan Han'ın daha önce otel olarak işletilmesi için ihaleye çıkılmış, ancak açılan davalar nedeniyle ihale iptal edilmişti.


Hukuki sürecin Vakıflar Genel Müdürlüğü lehine sonuçlanmasının ardından, 31 Aralık 2019'da Resmi Gazete'de yayımlanan ilanla han yeniden ihaleye çıktı.


İhaleyi kazanan şirket 27 milyon lira bedel biçilen restorasyonu yapacak ve Sanasaryan Han'ı 5 yıldızlı otel olarak 35 yıl işletecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS