hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  15 Temmuz Demokrasi Müzesi açıldı

  15 Temmuz 2016'daki darbe girişimini özel ses ve görsel efektlerle anlatan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi kapılarını ziyaretçilerine açtı. Kalkışmayı engelleyen birlik ruhunu ziyaretçilerine yeniden hatırlatacak müze yerin altındaki 8 ayrı salondan oluşuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  15 Temmuz Demokrasi Müzesi, Ankara'da Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin karşısına inşa edildi. Müze "Türkiye'de ve dünyada darbeler", "En uzun gece" gibi başlıkları altında yer altına inşa edilmiş 8 salondan oluşuyor. Müzenin ilk bölümünde Türkiye ve dünyadaki darbeler yazılı ve görsel olarak aktarılıyor.

  Müzenin, karanlık bir koridorda kırmızı bir çizgiyle simgelenen sonik hat bölümünde ziyaretçiler ses ve ışık efektleri eşliğinde tank uçak ve helikopterin altından geçiyor.

  Müzenin cam kubbeli son bölümündeyse kökleriyle Türkiye'nin geçmişini, dal ve yapraklarıyla aydınlık geleceğini simgeleyen çınar ağacı bulunuyor. 23 metre boyundaki Türkiye'nin en büyük yapay ağacının altında, 15 Temmuz'un ardından demokrasi nöbeti tutan insanları temsil eden 90 adet silikon heykel yer alıyor.

  Darbe gecesi İstanbul'da abisiyle birlikte 2. köprüye yürüyen Arif Akçakaya'da müzenin ilk ziyaretçilerinden biriydi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow