hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  150 milyon TL’lik emlak dolandırıcılığı

  KAYNAKCNN TÜRK

  Çalıştığı gayrimenkul şirketinde yıllar önce işine son verilen kişi müşteri bilgilerini çalıp dolandırıcılık şebekesi kurdu. 150 milyon lira vurgun yapan çete, yüzlerce mağdurun ihbarı ile çökertildi. Detaylar, CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Doğukan Yıldırım'ın haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aydoğan Feraflı, 6 yıl evvel çalıştığı gayrimenkul şirketinden ayrıldı. İşten ayrılırken eski müşterilere ait tüm dataları bilgisayarına kaydetti. Şebeke üyeleri kişilere telefon ile ulaşıyor. Sonrasında ise “Devremülkünüze yüksek teklifli alıcı var” denilerek kişiler görüşmeye ikna ediliyordu.

  Mağdurlar olayı, “Aradılar bizi. Devre mülkümüzün olduğunu, bunu Arap kişilere satacaklarını bildirdiler. Arkadaştan borç aldım bana dediler ki ‘on gün sonra 500-600 liraya geri alacaksınız.’ Herkese kredi çektiriyorlar. Kredi çektirip insanları mağdur ediyorlar. Ondan sonra beni hemen apart topar notere götürerek vekalet verdirttiler.” ifadeleriyle anlattı.

  113 kişilik şebeke bu yöntemle 150 milyon lira kazanç elde etti. Çete üyeleri ise dolandırıcılıktan elde ettikleri para ile lüks evlerde, arabalarda sefa sürdü. O çete İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'nün 2 ay süren takibi ile tespit edildi. Hepsi İstanbul merkezli 3 ilde düzenlenen eş zamanlı baskınlarla yakalandı. Şüpheliler adliyeye sevk edildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow