Son Dakika

20 ülkeden gelen polislere Türkiye'de eğitim verildi

A A

08.09.2021 - 14:06 Son Güncelleme:

20 ülkeden 68'e polis ve güvenlik görevlisine Türkiye'de çok kritik bir eğitim veriliyor. Eğitim adresi Ankara. İşte CNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber ve kameraman Barış Tan'ın izlenimiyle gerçeği aratmayan sahnelerin yaşandığı o eğitim...

Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ufuk Ayhan, "Bu Birleşmiş Milletler'in barış koruma misyonlarına, barış koruma operasyonlarına yönelik bir eğitim. Bilindiği gibi savaş ya da iç çatışma sonrası Birleşmiş Milletler bölgelerde kamu düzenini sağlamak için güvenlik konseyi kararı ile müdahale ediyor" dedi. İşte o müdahalede görev alacak personeli yetiştirecek olan eğiticileri eğitecek olan görevliler, Birleşmiş Milletler projesi kapsamında Türkiye'de polis akademisinde eğitim alıyor.

Birleşmiş Milletler'in en kilit birimi toplumsal olaylara müdahale yani FPU biriminde, Amerika Birleşik Devletleri, Kamerun, Ürdün, Ukrayna ve Türkiye'nin de arasında bulunduğu 20 farklı ülkeden 68 idareci, eğitici ve kursiyer eğitiliyor. Silah kullanımından Birleşmiş Milletler mevzuatına ve toplumsal olaylara müdahaleye kadar eğitim alıyor.