20 ürünün ihracatı için yetki Tarım Bakanlığı'nda

20 ürünün ihracatı için yetki Tarım Bakanlığı'nda

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Artan gıda fiyatları için bir önlem de ihracat düzenlemesi oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre gıda fiyatlarını düşürmek için 20 üründe ihracat belli dönemde kısıtlanacak. Bu konuda yetki Tarım Orman Bakanlığı'nda olacak. Hangi ürünler var o listede?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ticaret Bakanlığı iç piyasada yaşanan sıkıntılı dönemlerde zaman zaman patates, soğan, baklagiller gibi ürünleri ‘İhracı kayda bağlı ürünler’ listesine ekleyerek, ihracatını yavaşlatıyor. Bakanlıkça hazırlanan bazı tarım ürünlerinin ihracatına ilişkin tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle Tarım ve Orman Bakanlığı, belirlenen ürünlerin ihracatında gerektiğinde dönemsel düzenlemeler yapmaya yetkili kılındı.

Resmi Gazete'deki tebliğe göre ihracata ilişkin dönemsel düzenleme yapılacak ürünler listesinde 20 ürün var. Listede domates, kuru soğan-sarımsak,fasulye, patlıcan, sivri biber, zeytin, kırmızı mercimek, portakal, mandarin, limon, karpuz, elma, zeytinyağı, kümes hayvanları, yumurta, tereyağ bulunuyor.

Bakanlık yetkilileri tebliğin herhangi bir ihracat kısıtlaması anlamına gelmediğini belirterek, sadece dinamik süreçler için alınmış bir yetki olduğunu vurguladılar. İhracatı artırmanın da bir hedef olduğunu anımsatan yetkililer, “Piyasaların tedirgin olmasına gerek yok. Dinamik süreçler var, bu süreçleri doğru yönetmek adına yapılmış bir düzenleme” dediler.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber