3 aşamalı normalleşme planı

Video: 3 aşamalı normalleşme planı

Türkiye nasıl normalleşecek? Tam kapanma sonrası nasıl bir döneme giriliyor? Kulislere göre 3 aşamalı bir plan var? Peki, o planın ayrıntıları ne?

Türkiye tam kapanmaya gitti, vaka sayıları azaldı. İyiye gidiş rakamlara yansıdı. Peki, ülke nasıl normalleşecek. Kulislere göre bunun için 3 aşamalı bir plan var. Bayram tatili sonrası Pazartesi, Türkiye normalleşmeye başlıyor. İlk etapta İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerden gidenlerin nasıl geri döneceği masada. Yeni formül üzerinde çalışılıyor. Gidenlerin bölüm bölüm mü, bir arada mı kentlere döneceği tartışılıyor.

Pazartesi sonrası uygulanacak planlamada ilk etapta kafeler ve restoranlar açılıyor ama saat 20'ye kadar. Sokağa çıkma kısıtlaması artık 19'da değil eskisi gibi 21.00’den sonra olacak. Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlaması ise kaldırılacak. İlk etapta sokağa çıkma kısıtlamasının pazar günü sürmesi bekleniyor.

Eğitim için ise kötü haber var. Kulislere göre, bu sene okullar açılmayacak. Yani uzaktan eğitim devam edecek. Her şey yolunda giderse okulların en erken gelecek sene eylül ekim ayında başlaması bekleniyor.

Planlamanın ikinci aşamasındaki adımlar için ise belirlenen tarih 31 Mayıs. Yani ikinci aşama adımlarının bu tarihte başlaması bekleniyor.
Artık bu dönemde lokanta, kafe ve restoranlar gibi iş yerleri 22.00’de kapanmaya başlayacak. Ancak bu tür işletmelerde kapalı alanlar kullanılmayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranla hizmete açık olacak. Daha küçük işletmeler, kahvehane ve çay ocağı gibi yerler için valilik üzerinden izinler çıkarılacak. Örnek olarak kapınız önüne masa atarak çalışın denilebilecek. Bu dönemde pazar günü de sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak.

Bu dönem için işaret edilen tarih Temmuz ayı. Hayat neredeyse normale dönecek. Düğünler belirli kısıtlamalarla yapılabilecek. Kafe ve restoranlar ise iş yerleri 23.45’e kadar açık olacak ama yine de kapalı alanlar kullanılmayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranla kullanılacak
nargileciler ve gece kulüplerinin ise açılması beklenmiyor.

Aslında amaç aşının da katkısıyla Türkiye’nin bir daha kapanmamak üzere normale dönmesi. Bunun için de eylül- ekim tarihlerine işaret ediliyor.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS