3 Kıbrıs Şehidinin adı TPAO gemilerine verildi

Video: 3 Kıbrıs Şehidinin adı TPAO gemilerine verildi

'Murat İlhan', 'Kutsi İlhan' ve 'Hakan İlhan'. Üç kardeş, Doğu Akdeniz'de koyun koyuna. Türkiye Petrolleri, 'Mavi vatan'da sondaj ekibindeki 3 gemiye, Rum çetesinin Kıbrıs'ta 1963 yılındaki saldırısında şehit olan, Doktor Nihat İlhan'ın üç oğlunun ismini verdi. Abilerinin ismini taşıyan gemilerin fotoğrafını aynı zamanda Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan paylaştı.

Rum çetesinin Kıbrıs’ta 1963’te yaptığı saldırılarda Bilim Kurulu üyesi Mustafa Necmi İlhan’ın ağabetleri şehit olmuştu. Türkiye Petrolleri o şehitleri unutmadı. 3 kıbrıs şehidinin adı Mavi Vatan’da sondaj yapacak 3 gemiye verildi.

Bilim Kurulu üyesi Mustafa Necmi İlhan, sosyal medya hesabından Şehit ağabeylerinin isimlerinin Türkiye Petrolleri tarafından 'Mavi Vatan'da görev yapacak 3 gemiye verildiğini duyurdu.

İlhan paylaşımında "Devletimiz büyüktür, hem de çok büyük. Türkiye Petrolleri, Mavi Vatan'da Milli sondaj görevi yapacak 3 gemiye şehit ağabeylerim 'Murat İlhan', 'Kutsi İlhan', 'Hakan İlhan' adlarını verdi. Başta sayın Genel müdür Melih Han Bilgin bey ve emeği geçenlerden Allah razı olsun" ifadelerini kullandı.

Rum çetelerinden oluşan EOKA örgütü, Kıbrıslı Türkleri adadan silmek için Aralık 1963’te kanlı saldırılar düzenledi. 24 Aralık 1963 gecesi, Lefkoşa'nın kumsal bölgesinde o dönem Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı'nda görevli olan Tabip Binbaşı Nihat İlhan'ın eşi Mürüvvet ve çocukları Murat, Hakan, Kutsi, eve giren Rumlar tarafından küvette kurşuna dizildi.

Nihat İlhan'ın eşi ve çocuklarının katledilmesi, 364 Kıbrıs Türkü ile 174 Kıbrıs Rum'unun hayatını kaybettiği olayların sembolü haline geldi. Olayın gerçekleştiği tek katlı ev, daha sonra 'Barbarlar Müzesi'ne dönüştürüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS