hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  31 Mart yerel seçimler için adres değişikliğinde son gün yarın

  31 Mart yerel seçimleri için geri sayım sürüyor. İkamet adresi değişenlerin seçimlerde oy kullanabilmek için adres değişikliği bildirimi yapması gerekiyor. Bildirim için son gün yarın. Peki, adres değişikliğini bildirmeyenler ne yapacak? Detaylar haberimizde...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  31 MART YEREL SEÇİMLERİ İÇİN GERİ SAYIM SÜRÜYOR

  Türkiye, 31 Mart'ta yerel seçimler için sandık başına gidecek. İkamet adresi değişen vatandaşların, yerel seçimde oy kullanabilmek için adres değişikliği bildirimi yapması gerekiyor. Adres değişikliği bildirimi e-Devlet uygulamasından veya nüfus müdürlükleri üzerinden yapılıyor. İkamet adresi değişenlerin 31 Mart'ta oy kullanabilmeleri için adres bildirimlerini yapmaları gerekiyor.

  DEĞİŞİKLİKTE İLÇE SEÇİM KURULLARI ONAYI ARANACAK

  Peki, değişiklik bildirimi yapmayanlar ne olacak? 1 Ekim'den sonra ilçe seçim kurulları devrede olacak. Taşıma seçmen olmaması için kurullar söz konusu adreslerde ikameti değiştirmek isteyen kişinin oturup oturmadığını tespit edip onaylıyor. Bu onayın ardından yeni adreste oy kullanmak mümkün oluyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  OY KULLANMAK İÇİN ADRES BİLDİRİMİ

  YSK, 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için kolaylık sağlayacak. Bu durumdaki seçmenlerin daha rahat oy kullanabilmesi için milletvekili genel seçimindeki gibi yeni tedbirler alınacak. Deprem bölgesindeki seçmenlerin rahatça adres taşıma işlemlerini gerçekleştirmesi sağlanacak.

  31 Mart 2024 pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için seçim takvimi 1 Ocak'ta başlayacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow