35 itirafçı 600'e yakın FETÖ üyesini deşifre etti

Video: 35 itirafçı 600'e yakın FETÖ üyesini deşifre etti

Adalet Bakanlığı'ndaki FETÖ yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 60 şüpheliden 35'inin itirafçı olması, 600'e yakın örgüt üyesinin deşifre edilmesini sağladı. Operasyonda örgüt üyelerinin belge ve evrakı, tarayıcı kalem kullanarak kopyaladığı belirlendi.

Adalet Bakanlığı'ndaki Fetullahçı terör örgütü yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 60 şüpheliden itirafçı olan 35'inin verdiği bilgiler, 600'e yakın yeni ismin deşifre edilmesini ve kullandıkları yöntemlerin açığa çıkmasını sağladı. İfade ve tespitlere göre FETÖ, Adalet Bakanlığı'ndaki çalışanların büyük çoğunluğunu rakam ve harf kodlaması yaparak "Tarak" adını verdiği bir yöntemle fişledi.


Bu yöntemle, bakanlık bünyesinde çalışanlardan ateist olan veya Allah inancı olmayan kişiler 0, cuma namazına giden ve oruç tutan erkek ve kadınlar 2, bütün vakit namazlarını kılanlar 3, namaz kılan ve ara sıra sohbete gidenler 3A, namaz kılan ulasalcı ve milliyetçiler 3U, düzenli sohbete gelenler 4, mütevelli adayları 4A, mütevelliler 5, şartsız ve koşulsuz bağlı olarak elde ettikleri bilgileri örgüt talep etmeden iletenler 5A, başka cemaatlere mensup olanlar 6U, ibadet eden Aleviler 7, dinden uzak Aleviler 7A, Caferiler 7C, paraya tamah edenler 8, kadın zaafı olanlar 9, terör örgütü PKK sempatizanları P, alkol ve kumar düşkünlüğü olanlar ise R harfiyle kodlandı.


Emniyette itirafta bulunan bir şüpheli, örgütün 5A kategorisinde olan üyeleri üzerinden Adalet Bakanlığı bünyesinde bir "istihbarat ağı" kurduğunu ve bu ağ üzerindeki mahremler aracılığı ile belge ve evrak topladığını anlattı.


Sohbet toplantılarında devleti ve hukümeti zora sokmak amacıyla belge ve evrakın "casus kalem" yöntemiyle kayıt altına alınması için kalem şeklindeki tarayıcıların kullanılması talimatının 2012 yılında verildiği, bu yöntemle taranan belge ve evrakın 5A kategorisindeki örgüt üyeleri aracılığıyla tek kullanımlık hafıza kartlarına konularak örgüte ulaştırıldığı tespit edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS