hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  70 astronot Türkiye’ye geliyor! Türkiye'nin ilk uzay yolcuları Bursa’da olacak

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin, Uzay Kaşifleri Derneğinin düzenlediği etkinliğe ev sahipliği yapacağını belirtti. "Türkiye, 5 gün boyunca, 70'i aşkın dünyaca ünlü astronotu ağırlayacak" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Uzay Kaşifleri Derneği bir etkinlik düzenleyecek. Etkinliğe ilişkin bir açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 70 astronotun Türkiye’ye geleceğini duyurdu.

  Kacır, "Dünyada ün yapmış astronot ve kozmonotların da katılacağı etkinlik için Türkiye’nin seçilmesi, Milli Uzay Programı'nın meyvelerinin toplaması bakımından önemli. Bütün uzay meraklılarını bekliyoruz" dedi.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre de Türkiye’nin uzay havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi GUHEM'deki kongre, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Ve Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliğinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi destekleriyle organize edilecek.

  25-29 Eylül’de gerçekleştirilecek kongrede uzayda yaptıkları çalışmalarla adını duyurmuş astronot ve kozmonotlar uzay farkındalığını artırmak için çalışmalarda bulunacaklar.

  Kongrede, Artemis II göreviyle ay yörüngesine gidecek aracın pilotu astronot Victor J. Glover'dan, iki görevde uzayda toplamda 191 gün kalmış Çinli Fei Junlong'a, uzayda 747 gün geçiren Rus kozmonot Sergei Andeev'e kadar astronot ve uzay çalışmaları konusunda öncü isimler yer alacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'nin ilk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Atasever’de etkinlikler kapsamında Türkiye’nin "Gelecek Projeksiyonu" oturumu kapsamında uzay meraklılarıyla buluşacak.  27 Eylül’de astronotlar ayrıca "Bilim-Toplum" etkinlikleri kapsamında vatandaşlar ve öğrencilerle bir araya gelecekler.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow