80,6 milyar dakika telefonla konuştuk

80,6 milyar dakika telefonla konuştuk

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Haberleşme sektörü yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 47 büyüdü. Ve sektör büyüklüğü 35.1 milyar liraya yükseldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun hazırladığı raporu değerlendirdi. Peki, o rapordaki diğer detaylar ne? Yanıtı haberimizde...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yılın üçüncü çeyreğinde 80.6 milyar dakika cep telefonuyla konuştuk. Haberleşme sektörü üçüncü çeyrekte yüzde 47 büyüdü ve 35.1 milyar liraya yükseldi. Mobil abone sayısı 90.8 milyona ulaştı. Mobil abone yaygınlığı ise yüzde 107.2 seviyesinde.

Açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan geldi. Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan "Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu"nu değerlendirdi. Bakan, taşınan mobil numara sayısının 164.4 milyona ulaştığını, 2.4 milyon sabit hatta da numara taşıma işlemi gerçekleştiğini belirtti. Ve internet abone sayısında da artış görülmeye devam ettiğini vurguladı.

Bakan, ''2.6 milyonu mobil olmak üzere toplam geniş bant internet abone sayısı 91.4 milyona çıktı. 498 bin kilometre fiber altyapıya ulaştık'' dedi. Bir önceki üç aylık döneme göre 2022 yılı üçüncü çeyreğinde, sabit geniş bant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımında yüzde 2,1 ve mobil geniş bant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımında ise yüzde 15,5 artış oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakan, mobil şebekelerde aylık ortalama kullanım süresinin 569 dakika olduğunu belirtti. Toplam mobil trafik miktarı yaklaşık 80,6 milyar dakika oldu. Yani, yılın üçüncü çeyreğinde 80,6 milyar dakika cep telefonuyla konuştuk. Sabit trafik miktarı ise 1.2 milyar dakika olarak kaydedildi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber