840 bin esnafa gelir vergisi istisnası

840 bin esnafa gelir vergisi istisnası

Basit usule tabi olan berber, kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, kaportacı, lastikçi, tornacı, çay ocağı işleticisi, bakkal, terzi, tamirci, taksici, dolmuşçu gibi yaklaşık 840 bin küçük esnafın ticari kazançları gelir vergisinden istisna edildi. İlgili tebliğ de geçtiğimiz günlerde yayımlandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Basit usule tabi olan berber, kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, kaportacı, lastikçi, tornacı, çay ocağı işleticisi, bakkal, terzi, tamirci, taksici, dolmuşçu gibi yaklaşık 840 bin küçük esnafın ticari kazançları gelir vergisinden istisna edildi. 1 Ocak 2021'den itibaren elde edilen kazançlara uygulanmak üzere yürürlüğe giren uygulamaya yönelik tebliğ de geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’de "Yeni vergi düzenlemesi esnafımızı rahatlattı" ifadesini kullandı.

14 Ekim 2021 tarihli kanunla 840 bin esnafın basit usulde vergiye tabi oldu. İlgili tebliğ de yayımlandı. TESK bu adımın esnafa büyük bir destek olduğunu belirtti. Bendevi Palandöken, "Bu düzenleme ile unutulmaya yüz tutan meslekler başta olmak üzere binlerce esnafımızın işyerinin kapatılmasının önüne geçilmiş oldu.'' dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yine düzenleme ile esnaf olmanın ve işyeri açmak teşvik edici bir etkiye neden olduğu belirtildi. 2013 yılında 693 bine kadar düşen basit usuldeki esnaf sayısı Mayıs 2022 itibariyle 840 bini aştı. Palandöken, basit usuldeki esnafın muhasebe kayıtları eskiden olduğu gibi esnaf odalarımızda tutulmaya devam ediliyor vurgusu yaptı.