hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  9 büyükelçiye ne mesaj verildi? İşte perde arkası

  KAYNAKCNN TÜRK

  Konsolosluklarını kapatanların da aralarında olduğu 9 ülkenin büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçilere hangi mesajlar verildi? Perde arkasını Gece Görüşü'nde Hande Fırat ve Melik Yiğitel anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aralarında konsolosluklarını kapatanların da olduğu 9 büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Peki, o gelişmenin perde arkasında neler var? Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ve TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Gece Görüşü'nde açıkladı.

  "BİLGİ BEKLERDİK, ARAMIZDA KOORDİNASYON OLMALIYDI"

  Hande Fırat, "Büyükelçilere tek tek ne dendi? Müttefik denildiğinde ve dostane müttefiklik denildiğinde bu konu Dışişleri Bakanlığı ve Türk güvenlik kaynaklarıyla koordine edilerek yapılmalı. Biz sizden bunu beklerdik" denildiğini söylerken, Melik Yiğitel de "Biz bir DEAŞ tehlikesinden çekiniyoruz. Elinize somut bir şey var mı? Endişe ediyoruz sadece. Birtakım bilgiler var. Ekstra ilave bir bilgi varsa bizimle paylaşın. İlave bilgi de yok" bilgisini paylaştı. 

  9 büyükelçiye ne mesaj verildi İşte perde arkası

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "SİZ DE KAPATIN DİYEN ÜLKE ABD"

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir ülkenin diğerlerine telkinde bulunduğu ve konsoloslukların art arda kapandığını söylemişti. Yiğitel, o ülkeyi açıkladı. "O ülke Amerika Birleşik Devletleri. Hollanda Büyükelçiliği'ni arıyorlar. 'Konsolosluğu biz kapatıyoruz, siz de kapatın' diyorlar" dedi.

  9 büyükelçiye ne mesaj verildi İşte perde arkası

  "TERÖRE ÇANAK TUTTUNUZ, KORKU YAYDINIZ"

  Peki, Dışişleri'nde hangi mesajlar verildi? Hande Fırat, "Bizim güvenlik makamlarımızla iş birliği yapmanızı beklerdik. Yapmadığınız ve peş peşe bu işi yaptığınız için hem halkta panik yarattınız hem de aslında terör örgütüne çanak tuttunuz denildi" diye konuştu. 

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow