9 yılı 8 bin kare ile 7 saniyeye sığdırdılar

9 yılı 8 bin kare ile 7 saniyeye sığdırdılar

Tarım ve Orman Bakanlığı, Artvin’de yapımı devam eden ve Türkiye’nin dev projeleri arasında yer alan Yusufeli Barajı'nın 9 yıllık inşaat sürecini anlatan 7 saniyelik görüntüleri paylaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Artvin'in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımına 9 yıl önce başlanan Yusufeli Barajı'ndaki çalışmalarda sona gelindi. 275 metreyle Türkiye'nin en yüksek birinci, dünyanın ise üçüncü barajı olma unvanına sahip olacak olan baraj, su tutma işlemine hazırlanıyor. Temeli 26 Şubat 2013 tarihinde atılan barajın gövde inşaatı 20 Haziran 2014 tarihinde, gövdesinin beton döküm işlemi ise 10 Temmuz 2018 tarihinde başladı. Beton dolgu gövde imalatı geçtiğimiz yıl tamamlandı.

Toplam 4 milyon 61 bin 8 metreküp beton dökülen barajın gövde yüksekliği, Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü ekiplerince gün gün kayıt altına alındı. Baraj inşaatı temelden itibaren 10 kamerayla farklı açılardan sabitlenerek kayıt altına alındı. 9 yıl süren çekimlerde, yaklaşık 600 bin kere fotoğraf çekildi. Çekilen bu fotoğraflardan her açı için 800, toplamda ise 8 bin fotoğraf seçilerek, time lapse tekniğiyle görüntüler elde edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, barajdaki 9 yıllık çalışmaların time lapse tekniğiyle hazırlandığı 7 saniyelik görüntüyü resmi sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşım büyük ilgi görürken, devasa proje izleyenleri gururlandırdı.

Gaziantep'te 100 yıl sonra Mevlevi mukabelesi düzenlendi

Gaziantep'te 100 yıl sonra Mevlevi mukabelesi düzenlendi