hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD vizesini almak neden zorlaştı?

  KAYNAKCNN TÜRK

  Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmek isteyenler vize sorunu ile karşı karşıya. Tüm şartlar sağlanmasına rağmen çoğu vize başvurusu ret ile sonuçlanıyor. Peki bunun sebebi ne? Detaylar CNN TÜRK muhabiri Gaye Sude Kayışlı'nın haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  - Amerika vize başvuruları her geçen gün artıyor ancak Amerika vize randevularını 2023'ün sonuna 2024'ün başına veriyor. Haliyle bu durum da turistleri zor bir duruma sokuyor. Peki siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Yurt dışı eğitim firması Genel Müdür Yardımcısı İsmail Danışman: Turistik amaçlı Amerika'ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının vize başvurularında çok uzun bekleme süreleri var. Vatandaşlarımız gezi planlarını oluştururken vize randevusunun ne zamana verileceğini baştan görebiliyorlar. Ancak dönemsel açıdan çok değişkenlik gösterdiği için tatil planlarında bir aksamaya neden oluyor. Ancak vize randevusu 7-8 ay sonrasına vize randevusu alabiliyorlar.

  - Amerika'ya aynı zamanda vize amaçlı gitmek isteyenler de var. Özellikle dil okuluna gitmek isteyen kişiler vize sorunu ile karşı karşıya. Hem vize randevuları uzak tarihe veriliyor hem de reddinde artış söz konusu. Peki bunun sebebi nedir?

  İsmail Danışman: Öğrencilerin belirlenen sürede ya da mezuniyetlerinden sonra Türkiye’ye dönmek yerine orada farklı vize türlerine başvurması bu Amerika nezdinde mutlaka ret vermelerinin bir tanesi de budur. Ancak bu tek sebep olamaz. Asıl Türkiye’de yaşanan mağduriyet yani öğrencinin aynı kriterlerde başvurması geçen yıllara nazaran yüzde 30-40lara kadar ret almaları. Hem moral motivasyon bozukluğuna yol açıyor hem de Amerika eğitim planlarını etelemeye sebep oluyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow