hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'li müsteşardan Türkiye'ye "terörle mücadele" ziyareti

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  ABD Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Koordinatörü Nathan Sales, Ankara'da temaslarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet ile görüşen, bazı bakanlıklarla da temasta bulunan Sales'a, terörle mücadelede şeffaflık ve işbirliği talebi iletildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Koordinatörü Nathan Sales, Ankara'ya geldi. İki günlük temasları kapsamında Sales kritik görüşmelerde bulundu.

  Sales, Gülnur Aybet ve Sedat Önal'la görüştü

  Sales, Dışişleri Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı Sedat Önal tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçen Sales ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Dış Politikadan Sorumlu Başdanışmanı Gülnur Aybet ve heyeti ile görüştü. Ayrıca Adalet Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş ve istihbarat yetkilileri ile de temaslarda bulundu.

  ABD'ye "Terörle mücadelemiz sürecek" mesajı

  CNN TÜRK Muhabiri Sena Alkan'ın edindiği bilgiye göre; görüşmelerde Türkiye'nin DEAŞ'la mücadelesinde katettiği yol, Fırat Kalkanı Harekatı'nda DEAŞ'la mücadele konuları masaya geldi. Türk tarafı Amerikan tarafına özellikle PKK, PYD, YPG başta olmak üzere terörle mücadelede daha güçlü işbirliği çağrısı yaptı. Bu noktada iki ülke arasında yürütülecek ekstra çabalar konuşulurken bundan sonra Türkiye'nin Suriye'nin doğusunda terörle mücadelesinin kesintisiz süreceği hatırlatıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Terörle mücadelede şeffaflık istendi"

  Kaynaklara göre terörle mücadelede karşılıklı güven ve şeffaflık ilkelerinin tesis edilmesi gerektiği de Türk yetkililerce Amerikan muhataplara açık bir dille ifade edildi.

  Amerikan tarafından yapılan yazılı açıklamadaysa, Amerika Birleşik Devletleri'nin PKK, El Kaide ve DEAŞ'dan kaynaklanan terör tehdidiyle mücadele konusunda müttefiki Türkiye'nin yanında olduğu belirtildi.

  Amerikan yetkili Sales'a Türkiye'deki temaslarından Amerikan Büyükelçiliği Müsteşarı Jeffrey Hovenier, ABD Dışişleri Terörle Mücadele Bölgesel Terörle Mücadele Koordinatörü Hannah Draper ve ABD Elçiliği Siyasi Birim Müsteşarı Denise Marsh eşlik etti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow