hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'nin BM Daimi Temsilcisi CNN TÜRK'te değerlendirdi

  Koronavirüs salgını sonrası Birleşmiş Milletler ne gibi adımlar atıyor? Küresel ateşkes çağrısı sahada ne ölçüde karşılık buluyor? Suriye'deki siviller için medikal malzeme yardımı yapılacak mı? Amerika Birleşik Devletleri Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Kraft CNN TÜRK'e konuştu, koronavirüs salgını nedeniyle BM'nin aldığı önlemleri Sena Alkan'a anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Birleşmiş Milletler koronavirüs salgını sonrası küresel ateşkes çağrısı yaptı. ABD Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft ise çağrı sonrasında sahadaki durumu CNN TÜRK özel röportajında anlattı.

  Virüs riski altındaki Suriye

  Mülteci kamplarına ilişkin BM'de atılacak adımları detaylandıran Craft, "Biliyorsun sınırlar açık kaldığı sürece medikal destek ekipmanlarının girip çıktığını göreceğiz özellikle en çok ihtiyacı olan bölgelere. İlk anda müdahale edenleri ve onların pozisyonlarını korumalıyız böylece bu medikal malzemeleri kullanabilirler. Mülteciler için çok önemli bir konu da sosyal mesafeyi korumak çünkü bunun virüsü bitirmek de etkili olduğunu gördük ve biliyoruz. Orada temiz su sıkıntısını biliyorum, su teminini sağlamak, sabun gibi temel basit şeyleri sağlmak çok önemli. Bu ihtiyaçlar için çalışacağız" dedi.

  Birleşmiş Milletler'in koronavirüs salgını nedeniyle kapandığını söyleyen Craft, çalışmaların evden devam ettiğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  20 saniye el yıkama kuralına vurgu yaptı

  "20 saniye el yıkamak bu günlerde çok önemli, 20 saniye el yıkama kuralına bu kadar dikkat edeceğimi hiç düşünmemiştim. Aynı şekilde sosyal mesafeyi korumak da hayati önemde. Suçluyum çünkü ben normalde akrabalarımı pek aramam ama onlar yaşlı ve onları arayıp nasılsın demek önemli, bu küçük telefon görüşmesi bile onların moralini yerine getiriyor."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow