ABD'nin F-35 ambargosu! Projede son durum ne? | Video

ABD'nin F-35 ambargosu! Projede son durum ne? | Video

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, 2020 yılında bu alanda atılan adımları ve 2021 yılından beklentileri gazetecilerle paylaştı. ABD yaptırımlarından S-400 aktivasyonuna, F-35 projesinden Altay tankı seri üretimine kadar birçok soruya yanıt verdi. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, Demir'in açıklamalarından öne çıkan başlıkları aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SAVUNMADA 2020'DE NELER YAPILDI?

2020 yılı savunma sanayii için zorlu geçse de çok sayıda önemli başarıya imza atıldı. Geçilen kritik eşikleri Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir açıkladı.

Akıncı taarruzi insansız hava aracı seri üretime hazır hale geldi. Aksungur silahlı insansız hava aracının seri üretimi başladı. Mikro uydu fırlatma sistemi projesi kapsamında fırlatılan ilk yerli sonda roketi, 130 kilometre irtifaya yükselerek uzaya çıkan ilk Türk aracı oldu. Yerli hava savunma sistemi HİSAR, tüm testleri başarıyla geçerek envantere girmeye hazır hale geldi.

SAVUNMADA 2021 HEDEFLERİ

Şimdiyse gözler 2021 hedeflerinde. Akıncı TİHA'da ilk teslimatlar yapılacak. Atak helikopterinin gelişmişi faz-2 versiyonunun ilk teslimatları yapılacak. Envanterdeki F-16'ların yapısal iyileştirmeleri sürecek. Ve milli muharip uçağın tasarım faaliyetleri ve testleri devam edecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

S-400 ve F-35 tartışmaları sonrası gündeme gelen yerli hava savunma sistemi çalışmaları için de 2021 oldukça önemli. HİSAR A+ alçak irtifa hava savunma sistemi envantere girecek ve ilk teslimatları yapılacak. Orta irtifa hava savunma füze sistemi HİSAR O+'nın testleri tamamlanacak ve envantere girmeye hazır hale gelecek. Uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi siper projesinde ise detay tasarım çalışmaları tamamlanacak.

MAVİ VATAN PROJELERİ

2021'de Mavi Vatan'da da önemli adımlar atılacak. Helikopter ve insansız hava araçlarının üzerinden kalkabileceği çok maksatlı amfibi hücum gemisi Anadolu teslim edilecek. İstihbarat gemisi olarak da bilinen test ve eğitim gemisi Ufuk teslim edilecek.

Milli gemi projesinin 5'inci gemisi İ sınıfı firkateyn İstanbul denize indirilecek. Yeni tip denizaltı projesinde 1'inci denizaltı suya indirilecek ve 2'nci denizaltı havuza çekilecek. Ayrıca insansız su üstü ve su altı araçlarına yönelik yeni projeler başlatılacak.