Abdullah Gül yeniden siyasete mi girecek? Demeçleri ne anlama geliyor...

Abdullah Gül yeniden siyasete mi girecek? Demeçleri ne anlama geliyor...

Amerikan Rand Corporation isimli düşünce kuruluşunun Türkiye raporu beraberinde tartışmaları da getirdi. Son olarak 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün demeçleri bazı iddiaları da beraberinde getirdi. Abdullah Gül siyasete mi giriyor? 11. Cumhurbaşkanı'nın demeçleri ne anlama geliyor? Bu sorular CNN TÜRK canlı yayınında Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin'e soruldu. İşte Erkin'in canlı yayındaki o değerlendirmeleri:

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

"Sayın Gül'ün Karar Gazetesi'ne iki gün önce verdiği röportaja baktığımız zaman bire bir cümleleri okuduğumuzda satır aralarında sayın Gül ile Rand Corparation arasında çok fazla ortak nokta olduğunu görüyoruz.

RAND CORPORATION RAPORU NE DİYOR?

Pentagon, Amerika Ordusu, CIA, ABD Hava Kuvvetleri ve İç Güvenlik Bakanlığı'nın finanse ettiği bir kurum bu. Kuruluşun raporu 21 Ocak'ta yayımlandı ve dediler ki "Türkiye'nin milliyetçi eğilimi, ABD-Türkiye stratejik ilişkileri ve ABD Ordusu Türkiye'de yaşayabilir bir muhalefet lideri ya da koalisyonun ortağı çıkması durumunda Erdoğan ve AKP 2023'te iktidardan sökülüp atılabilir. 2018 yılında parlamentoya seçilen 3 parti NATO ve AB ile ilişkilerin canlandırılmasına yönelik çağrılarda bulunuyorlar."

"ULUSLARARASI ARENADAKİ GELİŞMELERİ İYİ KOKLUYOR"

Bu dost tanımı aslında. Rand Corporation çok açık yazar raporlarını. 1990'lı yıllarda da böyleydi şimdi de böyle. Bu raporun ardından yansımalarını gördük. Sayın Gül diyor ki "S-400'lerin alınması yanlıştı." Arkasından devam ediyor; "Rusya ile ilişkiler çok abartıldı. Biz NATO ülkesiyiz" diyor. Türkiye zaten NATO'dan çıkalım gibi bir pozisyonda değil. Sadece bölgedeki dengelere göre hareket edilen bir durum var. Uluslararası arenadaki gelişmeleri en iyi koklayan ve takip eden isim sayın Gül'dür. Fazilet Partisi döneminden bu yana yenilikçi hareket denilen ayağın, uluslararası arenaya kapısını açan isim sayın Gül'dür. Sayın Gül açıklamalarını yaparken daha çok adalet, daha çok hukuk gibi cümlelerle ifade ediyor.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Rand Corporation da "Türkiye'de demokrasi yok" diyor. Evet biz bunları tartışacağız. İktidara büyün eleştirileri yapmalıyız. Ama biz bu eleştirileri yaparken ayaklarımızı bu toprakların üzerine koyarak yapmalıyız.

"TESADÜF DEĞİL"

Bence Sayın Gül'ün röportajının çıkması tesadüf değil. Hiçbir şey tesadüf değil. Türkiye'de dost muhalefeti oluşturacak kim? Sayın Kılıçdaroğlu herkesten daha çok yakın Sayın Gül'e. CHP içinde kendisini Kemalist olarak tanımlayanlara göre sayın Gül'e daha yakın duruyor Kılıçdaroğlu. Ama biz biliyoruz ki Sayın Gül, Ergenekon'un da, Balyoz'un da başlamasındaki en etkin aktördü. Yanındaki isim Fehmi Koru idi. Askerlere operasyon yapılırken, Nedim Şenerler içeri alınırken ne sesini duydunuz ki? Hangi sesi çıkardı ki?"

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow