hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Abdullah Gül'ün açıklamalarına AK Parti'den yanıt geldi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 24 Haziran seçimlerine ilişkin açıklamarına AK Parti ve hükümetten tepki geldi. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, "İsterdik ki ismi AK Parti dışında hiçbir şekilde anılmasın" dedi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kardeşlik hukuku, 'Kardeşim Gül' hitabına, 'Kardeşim Erdoğan' mukabelesinde bulunmayı gerektirirdi" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fikri Işık: İsmi AK Parti ile anılsın isterdik

  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 24 Haziran seçimlerine yönelik açıklamalarına hükümetten tepki gecikmedi. "Biz isterdik ki Abdullah Gül ismi AK Parti dışında hiçbir şekilde anılmasın" diyen Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, şu değerlendirmede bulundu:

  "Siyasette su akar yatağını bulur. Siyasette mühendislik hesaplarının hiçbir zaman çalışmadığı çok bellidir. Mühendislik projelerinin siyasette daha önce çok denendiğini biliyoruz. Ama siyasetin kendi bir doğası ve tabi bir akışı var. O tabii akışın dışındaki her proje akamete uğramaya mahkumdur. Bu gün Abdullah Bey üzerinde oluşturulan projenin de akamete uğraması kaçınılmaz. Biz kendi yolumuza devam ediyoruz. Biz kendi adayımıza güveniyoruz. CHP'nin veya diğer partilerin hangi adayı çıkaracağı bizim için önemli değil. Kendine güvenenin başkasının adayına göre hesap yapma durumu olur mu? Bizim şu anda bu yarışın net favorisi ve hatta tek favorisi diyebileceğimiz bir adayımız var. Dolayısıyla muhalefet bu konuda hangi projeyi üretirse üretsin, zorlama projelerine milletin desteğinin olmadığını hepimiz biliyoruz."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Siyaset, mühendislik kabul etmez"

  Işık, siyasette her şeyin doğal akışı içerisinde gerçekleşmesi gerektiğini belirterek, siyasetin mühendislik kabul etmediğini dile getirdi. Taleplerin tavandan değil tabandan gelmesi halinde başarının geleceğinin altını çizen Işık, "Son dönemde Abdullah Bey ile ilgili ortaya konulan tablo tabandan gelen bir talep değil aksine Tayyip Erdoğan'ın önünü nasıl keseriz anlayışının oluşturduğu bir mühendislik çalışması. Bunun akamete uğraması kaçınılmazdı ve akamete uğradı." ifadelerini kullandı.

  Abdülhamit Gül: Kardeşim Erdoğan mukabelesi gerekirdi

  Gül'ün açıklamalarına Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'ın yanı sıra bir tepki de Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den geldi. Bakan Gül, Twitter hesabından 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açıklamalarıyla ilgili paylaşımda bulundu. Gül, "Kardeşlik hukuku, vefa duygusu ve siyasi ahlak, 'Kardeşim Gül' hitabına, 'Kardeşim Erdoğan' mukabelesinde bulunmayı gerektirirdi" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hamza Dağ: böyle bir veda hiç yakışmadı

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da Gül'ün açıklamalarına tepki gösteren isimler arasındaydı. Dağ, "Recep Tayyip Erdoğan'a karşı rakip olacaksın ama o mevki makamlara Recep Tayyip Erdoğan sayesinde geldiğini bilmesi lazım" dedi. Hamza Dağ, "Böyle bir vedada bulunmak hiç yakışmadı" diye ekledi.

  Bülent Arınç: Gül'e teşekkürlerimi sunuyorum

  Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşme ile gündeme gelen eski TBMM Başkanı Bülent Arınç da Twitter'dan Gül'ün açıklamalarını değerlendirdi. "AK Parti kadroları üzerinden yapılacak hiçbir spekülasyonu kabul etmemiz mümkün değildi. Yaptığı açıklamayla bu düşüncelerimizi teyit eden 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'e de teşekkürlerimi sunarım. Üzerimize düşen tek görev her iyi AK Parti'linin yapacağı gibi seçimlere kalan kısa süre içerisinde daha çok çalışmaktır. Bundan sonra herkesin üslubuna dikkat ederek, birbirine karşı saygılı davranmasını ve gerginlikten kaçınmasını temenni ediyorum" dedi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gül'den beklenen adaylık açıklaması

  İstanbul'da Ayazağa Kasrı'nda gazetecilerin karşısına çıkan Abdullah Gül, "Erken seçimlerle birlikte Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu'nun ismimi zikretmesiyle başlayan hareketlilik benim dışımda gelişti. Geniş bir mutabakat söz konusu olursa üstüme düşeni yapmaktan çekinmeyeceğimi söylemişimdir. Temel Bey'in yaptığı görüşmeler neticesinde böyle bir mutabakatın olmadığı görülmüştür. Böylece adaylığımla ilgili bir süreç artık söz konusu değildir" demişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow