ABD’ye "F-16 savaş uçağı" mesajı

ABD’ye "F-16 savaş uçağı" mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD'nin PBS kanalına verdiği röportajda “Biden, çözüm noktasında bana söz verdi. F-16 konusunda eğer biz istediğimiz neticeyi alamazsak başımızın çaresine bakacağız” sözleri, Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağı tedarikinde Avrupa, Rusya ve Çin seçeneklerini gündemine alabileceği şeklinde yorumlandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye, 2020’lerin sonu ve 2030’lu yıllarda hava taarruz gücünü ağırlıklı olarak 5. nesil savaş uçakları olan (milli muharip uçak) TF-X ve F-35 jetlerine göre planladı. Ancak ABD, Rusya’dan uzun menzilli S-400 savunma sistemi alması nedeniyle Türkiye’yi 5. nesil savaş uçağı olan F-35 programından çıkardı. Türkiye, Milli Savaş Uçağı’nın envantere 2030’da girecek olması nedeniyle önümüzdeki 8 yıllık dönemde hava gücünde zafiyet oluşmaması için bir dizi seçeneği gündemine aldı.
 
 ABD’den F-16 ve modernizasyon kiti satın alma talebi bu nedenle önem taşıyor. Bu talebin Kongre’den onay alması ve gerçekleşmesi durumunda, Türkiye 4+ nesil olarak ifade edilen 120 dolayında F-16 Blok 70 savaş uçağına sahip olacak. Talebin kabul edilmemesi durumunda ise Türkiye’nin, diğer seçenekleri yeniden gündemine alması söz konusu olacak.

İŞTE SEÇENEKLER

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyada yaygın olarak kullanılan 4. nesil savaş uçakları içinde Amerikan yapımı F-16 (Blok 30, 40 ve 50), Fransız yapımı Mirage 2000; Sovyet yapımı Mig-29 ve Su-27 öne çıkıyor.
 
Bunların bir üst seviyesi olan 4 artı nesil savaş uçakları içinde; Fransız yapımı Rafale 2000; İngiliz/İtalyan/Alman ortak üretimi Eurofighter; İsveç yapımı Saab JAS 39; Rus yapımı Su-33/34 ve Su-35 jetleri yer alıyor. 5. nesil jetler içinde ABD yapımı F-22 ve F-35 bir yana bırakıldığında geriye Rus yapımı Su 57 ile Çin yapımı J-20 ve J-31 kalıyor.

ABD, 5. nesil F-22 jetlerini ulusal güvenlik politikası gereği başka ülkelere satmıyor. F-35 programından ise Türkiye çıkarıldı. Çin’in de J-20 jetlerini satmayı planlamadığı ancak F-35’i örnek alarak ürettiği J-31 jetlerini ihraç listesine aldığı belirtiliyor.
 
 Bu seçenekler içinde ilk etapta Eurofighter öne çıkıyor. Türkiye, filosunda 5. nesil savaş uçağına ağırlık vermek isterse bu kez seçenekler içinde Rus Su 57 jetleri ile Çin J-31 jetleri öne çıkıyor. Bu seçeneklerden birinin hayata geçmesi halinde ise ABD ile yeni bir gerilim konusunun ortaya çıkma ihtimali bulunuyor.