Abramoviç Erdoğan'a neden teşekkür etti?

Abramoviç Erdoğan'a neden teşekkür etti?

İstanbul'daki Rusya-Ukrayna müzakeresine katılan Rus iş insanı Roman Abramovich'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı kısa görüşme dikkat çekti. CNN TÜRK o görüşmenin detaylarına ulaştı. Abramovich, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a neden teşekkür etti? Ankara Şehir Hastanesi'ne yolu neden düştü? İşte detaylar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rus iş insanı Roman Abramovich'in, Dolmabahçe'deki toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sohbeti gündemde. O fotoğrafta Abramovich'in Erdoğan'a teşekkür ettiği öğrenildi.

PEKİ TEŞEKKÜR NEDEN GELDİ?

CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, Rus milyarder, savaşın çıkması ile birlikte ilk günden bu yana hemen devreye girdi ve müzakereci rolü üstlendi. Putin ile de görüşen Abramovich, iki taraf arasında müzakerelere ev sahipliği yapan Türkiye ile de diyalogu geliştirmeye başladı. Sık sık Türk yetkililer ile temas kurdu.

Mart ayının ilk haftası Abramovich, Antalya Diplomasi Forumu öncesi Zelenskiy ile görüşmek üzere İstanbul'dan Kiev’e gitti. Zelenski ile görüştükten sonra kaldıkları evden ayrılırken gaz bombası patlaması sonucu Abramovich'in de aralarında olduğu 4 kişi bu gazdan etkilendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gözlerde ve ciltte yanma hissi ile birlikte rahatsızlık veren gazdan etkilenenler hemen Ankara'ya geldi. Uçak Ankara'ya gece yarısı indi ve gazdan etkilenenler Ankara Şehir Hastanesi'ne götürüldü. Hastanede özel bir bölümde tedavisi yapılan Abramovich'in ismi de hastane kayıtlarında gizli tutuldu. Tedavilerinin ardından sabah saatlerinde heyet İstanbul'a döndü.

Dışişleri yetkilileri başta olmak üzere Türk yetkililerle de sık sık temas halinde kaldı. Son olarak Dolmabahçe'deki müzakerelerde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın yanında görüldü.

Erdoğan ile kısa görüşmesinde de savaşın sonlanması için attığı adımlara ve Türkiye'nin kendisine yönelik misafirperverliğine teşekkür ettiği öğrenildi.