hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Adım adım oy verme rehberi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye bugün sandık başında. Peki seçmen oy verirken nelere dikkat etmeli? Detayları CNN TÜRK Spikeri Burçak Bozkuş anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Spikeri Burçak Bozkuş detayları şu ifadelerle aktardı;

  Sandığa gitmeden önce oy kullanacağınız yeri mutlaka öğrenin. Seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar YSK'nın internet sitesinden e-devlet'ten veya seçmen sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilir. Üzerinde kimlik numaranızın olduğu, resmi kimlik belgenizi asla unutmayın. Mutlaka üzerinde T.C.'nizin yazılı olduğu bir belgeyle gitmek zorundasınız.

  Oy pusulasına, mühür dışında hiçbir işaret koymayın. Oyun geçerli sayılması için ‘tercih’ veya ‘evet’ mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması gerekiyor. Aynı zamanda işaret konulmaması gerekiyor. Herhangi bir karalama yapılmaması gerekiyor.

  Cep Telefonuyla, fotoğraf makinesiyle kabineye girmek yasak. Görüntü alan, haberleşme sağlayan herhangi bir cihazla oy verme yerine girilmesi yasak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oy kullandıktan sonra sandık seçmen listesine imza atılması gerekiyor. Kabinde oyunuzu kullandınız ve pusulayı zarfa koydunuz. Ardından zarfınızı sandığa bıraktınız. İmza atmayı unutmayalım.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow