hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Adnan Oktar aslında kimdir?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Adnan Oktar, Türkiye'nin 1990'lardan bu yana aşina olduğu bir isim. O yıllarda pek çok kez gündeme geldi, defalarca gözaltına alındı. O dönemde alıkoyduğu kadınlarla ve bağış için toplanan paraların kurduğu vakfa aktarılmasıyla gündeme geldi. Gözaltına alınsa da serbest bırakıldı. 62 yaşındaki Adnan Oktar, şimdi de ağır suçlamalarla gözaltında. Peki Adnan Oktar kim, bu güne nasıl gelindi?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mali Suçlar Şubesi düğmeye bastı, 32 ayrı suçlama yöneltilen Adnan Oktar gözaltına alındı. Akıllara "Neden şimdi?" sorusu takıldı. Ve MASAK'ın iki yıldır Oktar'ı ve beraberindekileri yakın takibe aldığı, yüklü miktarda paranın yurt dışına çıkışını engellemek için de operasyonun başlatıldığı anlaşıldı. Peki Adnan Oktar kim?

  Adnan Oktar böyle yakalandı

  Televizyon programıyla tanınıyor

  Adı son 25 yılda pek çok soruşturma ve suçlamayla gündeme geldi. Kamuoyu onu "Kedicikler" olarak bilinen kişilerle yaptığı televizyon programlarıyla tanısa da suçlamalar arasında çocukların cinsel istismarı da var, çocuk kaçırma, şantaj, hatta askeri casusluk, dini inanç ve duyguları istismar etmek de. Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak da var, resmi belgede sahtecilik, tehdit, cebir ve iftira da.

  Oktar'ın villasından çıkanlar şaşırttı

  Aldığı raporla askerlik yapmadı

  Adnan Oktar akli dengesinin yerinde olmadığına dair aldığı raporlarla da tanınıyor. GATA dahil 6 hastaneden "paranoid şizofreni" hastası olduğuna dair raporu olan Oktar, 99 yılındaki davadan da askerlik yapmaktan da o raporlar sayesinde kurtuldu. Sonra da "İftira sebebiyle akıl hastanesinde tutuldum, o günler benim şerefimdir" diyerek o raporları yalanladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oktar mağdurları iddialarını anlattı

  Adı şantaj iddialarıyla gündeme geldi

  Tüm faaliyetlerini 35 yaşında kurduğu Bilim Araştırma Vakfı çatısı altında yürüttü. Yapılanmasındakiler de "Adnan Hocacılar" olarak anıldı. Adı sıkça şantaj iddialarıyla gündeme geldi. 90'lı yıllardan itibaren ünlü ailelerin çocuklarının gruba katılması ile de dikkat çekti. DGM yargılaması sırasında "Mürit" olarak tanımlanan bazı kişilerin ailelerinden meşru olmayan yollarla gelir elde edildiği iddiaları da dile getirildi. 1999 yılında tutuklanan Adnan Oktar iki yıl süreyle DGM'de yargılandı.

  Babuna'nın annesi Semin Babuna konuştu

  160 bin kişiden kan örneği alındı

  Aynı yıl dönemde ismi en az Adnan Oktar kadar dile getirilen bir başka isim de Oktar Babuna'ydı. Beyin cerrahı olsa da kamuoyu onu 160 bin kişiden alınan kan örnekleriyle tanıyor. 1999 yılında kan kanseri olduğu ve tedavi için ilik nakli gerektiğini duyurmuş, ilik kampanyası düzenlemiş, 160 bin kişiden alınan ilik ve kan örneğinden 120 bini kaybolmuş, dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş Babuna hakkında soruşturma başlatmıştı. Sonrasında Babuna'nın Adnan Oktar ile bağlantısı olduğu, kan ve ilik örneklerinin ABD'ye gönderildiği iddia edildi. Ne o toplanan ilik ve kanlar bulundu ne de o günden bu güne bir işlem yapıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Evrim teorisini çürüttüğünü iddia etti

  RTÜK "Reyting kaygısıyla genç kızların cinsel meta olarak kullanılmaktan kaçınılmadığı, toplumun ahlaki değerlerini yozlaştıran bu tutumun ve aşırı dekolte giyim tarzının Adnan Oktar tarafından normalleştirilmeye çalışıldığı" ifadelerinin yer aldığı bir rapor yayınladı. Adnan Oktar, müstear ismi "Harun Yahya" olarak yazdığı kitaplarla İngiliz bilim adamı Charles Darwin'in Evrim teorisini çürüttüğünü bile iddia etmişti.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow