hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Af ne zaman çıkacak? İlk paket onaylandı! Gözler af yasasında

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Af çıktı çıkıyor derken ceza infaz yasasında düzenlemeyi de ön göre yargı reformunun ilk paketi TBMM’de kabul edildi. Bilindiği üzere ceza infaz kanununda yapılması ön görülen düzenlemenin onaylanması halinde bazı suçların infaz süresi kısalacak ve yaklaşık 60 bin hükümlü erken tahliye edilecek. Hal böyle olunca da düzenleme kamuoyunda “af yasası” olarak adlandırılıyor. Peki, kamuoyundaki yaygın isimlendirmesiyle af yasası ne zaman çıkacak? İşte, Ankara kulislerinde öngörülen tarih…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Af yasası olarak kamuoyunda adlandırılan esasında ceza infaz kanunda yapılması ön görülen düzenlemede sona yaklaşılıyor. Bilindiği üzere ceza infaz yasasında yapılması öngörülen düzenlemenin kabulü halinde bazı suçların infaz süresi kısalıp yaklaşık 60 bin hükümlü erkenden tahliye edilecek. Ceza infaz düzenlemesinin yer aldığı yargı reformunun ilk paketi TBMM’de kabul edildi. Merak edilen ise af yasasının ne zaman çıkacağı… Konuyla ilgili Ankara kulislerinde dillendirilen ihtimalleri haberimizde derledik. İşte, Af yasasında son durum…

  AF YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

  Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Ancak henüz ceza infaz kanunu ile ilgili değişiklik planı henüz Meclis gündemine gelmedi. Yargı reformuyla ilgili konuşan Naci Bostancı düzenlemeyi Eylül ayının sonuna kadar bitirmek istediklerini söyledi. Meclis gündemindeki son durum göz önüne alındığında af yasasının da eylül sonu veya ekimin ilk haftasında onaylanması bekleniyor.

  CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAYACAK?

  Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İNFAZ SÜRESİ YÜZDE 50’YE ÇEKİLİYOR

  İkinci paketin içerisinde bulunan değişikliklerden birisi de infaz süresiyle ilgili olacak. Değişiklikle yer alan bilgilere göre infaz süresi üçte iki değil sürenin yarısı olacak. Yani 10 yıl ceza alan bir hükümlü 5 yıl cezanın infazını çekecek. Uygun şartlar oluşması durumunda da 10 yıl ceza alan kişi 4 yılını içeride bulunduktan sonra 1 yıl da denetimli serbestlikten yararlanabilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow