Af yasası çıktı mı, tasarı ne zaman tamamlanacak? (2019 af haberleri)

Video: Af yasası çıktı mı, tasarı ne zaman tamamlanacak? (2019 af haberleri)

Kamuoyunda af yasası olarak isimlendirilen ceza infaz düzenlemesi tasarısı için çalışmalar devam ediyor. Son dakika af haberleri 2019 yılında bir süredir hükümlü yakınları tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki, tasarı ne zaman tamamlanacak, süreçte son durum ne? İşte CNN TÜRK canlı yayınında ceza infaz düzenlemesi ile ilgili yapılan o bilgilendirmeler…

Af haberleri 2019 yılında infaz rejimi değişikliği sonrası yeniden gündem oldu. İnfaz sürelerinde yapılması planlanan değişiklik sonrasında bazı hükümlülere tahliye yolu görünecek. Peki, düzenleme kimleri kapsayacak, infaz rejimindeki diğer değişiklikler neler olacak? İşte tüm detaylarıyla ceza infaz düzenlemesine ilişkin bilgiler…


CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAYACAK?


Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek.


İNFAZ SÜRESİ YÜZDE 50’YE ÇEKİLİYOR


İkinci paketin içerisinde bulunan değişikliklerden birisi de infaz süresiyle ilgili olacak. Değişiklikle yer alan bilgilere göre infaz süresi üçte iki değil sürenin yarısı olacak. Yani 10 yıl ceza alan bir hükümlü 5 yıl cezanın infazını çekecek. Uygun şartlar oluşması durumunda da 10 yıl ceza alan kişi 4 yılını içeride bulunduktan sonra 1 yıl da denetimli serbestlikten yararlanabilecek.


ŞARTLI TAHLİYEDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK


Mevcut sistemde şartlı tahliye olan biri eğer yeni bir suç işlerse hem yeni suçun cezasını hem de şartlı tahliyeden kalan suçun cezasını infaz ediyor. Düzenlemeyle birlikte yeni bir suç işlemesi halinde yeni cezanın yanı sıra, yeni cezanın 1 katı kadar eski cezadan infaz edilecek.


75 YAŞ ÜZERİNDEKİLERE EV HAPSİ


Yeni düzenlemede yer alan maddelerden biri de 75 yaş üzerindeki kişilerle ilgili. 75 yaşın üzerinde suç işleyen bir kişi eğer 5 yıla kadar ceza alırsa cezaevine girmeyecek ve cezası evde infaz edilecek. Bu sürenin üzerinde bir ceza alan kişiler ise cezaevine girecek.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS