Af yasası görüşmeleri başladı! Af yasası kimleri kapsıyor? İşte cevabı

Video: Af yasası görüşmeleri başladı! Af yasası kimleri kapsıyor? İşte cevabı

Af yasası yani ceza infaz yasası ile ilgili düzenlemenin yer aldığı kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonu’na geldi. Bugün ki toplantıda taslak görüşmeye alındı. Peki, af yasası ne zaman çıkacak? Af yasası kimleri kapsayacak? İşte, af yasası ile ilgili merak edilenler…

Ceza infaz düzenlemesi ile yasa taslağı bugün TBMM Adalet Komisyonu gündemine alındı. Af yasası yani 90 bin hükümlünün erken tahliye edileceği ceza infaz düzenlemesi kimleri kapsayacak? Af yasası ne zaman çıkacak? İşte, AK Parti’den yapılan önemli açıklama…

AF YASASI" KİMLERİ KAPSIYOR?

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Şu anda yapmakta olduğumuz infaz düzenlemesi, hem bugüne kadar işlenmiş hüküm, infaz aşamasına geçilmiş ve yargılama aşamasında bütün suçları kapsamaktadır hem de bundan sonra işlenecek olan Allah korusun tabi ki arzu etmeyiz suçlara da uygulanacak bir müessese getiriyoruz" dedi.

Özkan’ın açıklamaları hafta başında yaptığı açıklamalar ise şöyle:

Düzenlemeyi TBMM Başkanlığı'na sevk ettik. Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır.

Çıkar amaçlı suç örgütü kuran ve yönetenlerle ilgili cezaların taban ve tavan oranını 2 yıl artırıyoruz. 

2 yıllık denetimli serbestlik sürecini 3 yıla çıkarıyoruz.  

Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir.

DENETİMLİ SERBESTLİK 3 YILA ÇIKARILDI

Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu bir yıl uygulama yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama öngörülmektedir. 2 yıllık denetimli serbestlik sürecini 3 yıla çıkarıyoruz. 

0-6 YAŞ ÇOCUĞU OLANLARA KONUTTA İNFAZ

65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarla konuttan infazını mümkün hale getiriyoruz.

90 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamında 45 bin kişi bu düzenlemeden yararlanıyor. Salgın hastalık nedeniyle bu süreçten yararlanacaklarla birlikte bu rakam 90 bine ulaşıyor. 

"AF YASASI" NE ZAMAN ÇIKACAK?

Ceza infaz yasası ile ilgili düzenleme bugün Adalet Komisyonu gündemine alındı. Yasa taslağı önümüzdeki hafta Salı günü yani 7 Nisan’da TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek. Genel Kurul’da AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edilmesi beklenen düzenlemenin önümüzdeki hafta sonuna kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanıp yasalaşması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS