AFAD'dan enkaza dönen binada deprem tatbikatı

Video: AFAD'dan enkaza dönen binada deprem tatbikatı

Deprem Türkiye'nin gerçeği. Tedbir almak, her an olacakmış gibi hazır olmak şart. İstanbul Bayrampaşa'da AFAD ekipleri bir deprem tatbikatı yaptı. 6,5 büyüklüğünde deprem gerçekleştiği ve çöken bir bina olduğu var sayılarak enkaz altından yaralılar çıkarıldı. Detaylar CNN TÜRK Muhabiri Cansel Kiraz ve kameraman Serdar Çetin'in haberinde.

Çevresine emniyet şeridi çekilmiş, çöken bir bina... Arama kurtarma ekipleri ve kurtarılmayı bekleyen yaralılar... İlk bakışta depremin izleri görünse de bu görüntü İstanbul Bayrampaşa'da AFAD ekiplerinin gerçekleştirdiği bir deprem tatbikatından.


Arama kurtarma ekipleri tatbikat gereği depremde çöken bir bina olduğu ihbarı üzerine harekete geçti. Ekipler zaman zaman "sessizlik" anonsları yaptı. Sismik dinleme cihazı ile yaralıların yerlerini belirledi. Bilinci açık iki yaralı ip tekniği kullanılarak, diğer iki yaralı ise sedye ile tahliye edildi.


Kaza anında seyir halinde olan araçtaki kazazede de kurtarıldı.


AFAD İstanbul İl Başkanı Gökhan Yılmaz, "Tatbikatın amacı eksiklerimizi görmek, eksiklikleri telafi etmektir. Bu kapsamda eğitim faaliyetlerimiz devam etmektedir" dedi.


Deprem tatbikatının bir diğer amacı da gönüllülerin sayısını artırmak. Çünkü afet anında hayat kurtarıyorlar. AFAD gönüllüsü Ayşe Bilgin Paklacı, "Gönüllü olarak 2 yıl önce karar verdim. Ben de insanlara yardım edebilirim diye başvurdum, eğitimlerine katıldım. Eşim çok destekliyor. Canı gönülden yapmaya çalışıyorum" şeklinde konuştu.


Bir diğer AFAD gönüllüsü Cemil Uğurlu ise "Böyle bir merakım vardı, deprem bölgesinde yaşadığımız için arkadaşlarımız imkan verdi. Aldığımız eğitimleri uygulamaya çalışıyoruz" dedi.


Depremi hatırlamak, tedbir almak ve uyarılara kulak vermek şart..

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS