hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AK Parti’den haksız kazanca karşı yasa

  Piyasada haksız rekabetin önüne geçecek yasa hazırlıklarını sürdürüyor. Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler arasındaki sözleşmelere ilişkin denetim ve idari para cezaları artırılacak. Piyasadaki haksız rekabete yeni tedbirler getiren düzenleme ocak ayı içinde meclise sunulması bekleniyor. Detaylar, Duygu Ayaz Bayram'ın özel haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Piyasadaki kontrol mekanizmaları güçlendirilecek. Küçük, orta ve büyük işletmeler arasındaki sözleşmeler daha sıkı denetlenecek. AK Parti yeni kanun teklifi hazırlıyor.

  Yapılan incelemelerde marketlerin promosyon, reklam ve stand gibi ek gider kalemleri oluşturarak maliyetleri yüksek gösterdikleri tespit edildi. Bu şekilde tedarik zincirinin kırıldığı ve küçük üreticiler üzerinde baskı oluşturarak fiyat kırıldığı belirlendi. Yeni düzenleme ile bunun önüne geçilecek. Küçük işletmelerin mağdur olmamaları ve piyasadan çekilmelerinin önüne de geçilecek.

  Teklifle hem denetim hem de idari para cezaları artırılacak. Tedarik zincirinde sözleşmeye aykırı davrananlara yeni yaptırımlar getirilecek. Orta ve büyük işletmelerin, piyasada olağanüstü şartlar oluşmasını gerekçe göstererek sözleşme dışına çıkmaları, tedarik zincirini bozmaları engellenecek.

  Üzerinde çalışılan taslağa göre, üretici, tedarikçi ve işletmeler arasındaki ödeme süreleri de yeniden belirlenecek. Alacaklı küçük işletme ise, 30 gün içinde bozulabilen tarım ve gıda ürünleri için ödeme süresi en fazla 30 gün olması bekleniyor. Ayrıca, toptancı hallerindeki kiralama hakkında da süre uzatımına gidilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow