AK Parti'nin kuruluşunun 21. yıldönümü

AK Parti'nin kuruluşunun 21. yıldönümü

Adalet ve Kalkınma Partisi, 21'nci kuruluş yıl dönümünü kutluyor. "Erdemliler Hareketi" olarak yola çıkan Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşlarının 2001'de kurduğu AK Parti, geride kalan 21 yılda tüm seçimlerde başarılı oldu. Tek başına iktidarını koruduğu yıllar boyunca AK Parti, pek çok reforma ve yeniliğe imza attı. Kuruluşunu, mesajlarını, 21 yılda aldığı yolu ve kilometre taşlarını vizör haberimizde derledik...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AK PARTİ'NİN YOLA ÇIKIŞI

Kuruluş günü, kürsüdeki mesajı netti Erdoğan'ın. "Eskisi gibi olmayacak" dedi, yeni siyaset anlayışıyla yola çıktıklarını tüm dünyaya ilan etti.

Yurt gezilerinde sürekli vatandaşın nabzını tutuyordu Erdoğan, "taşralı" eleştirisini seçmene sormuştu. Kuruluş günü, kürsüde anlattıkları AK Parti'nin izleyeceği siyaset için en önemli işaretleri veriyordu. "Beni ve arkadaşlarımı taşralı diyerek sindirmeye çalışanlar, başlattığımız yürüyüşü engellemeye çalışanlar var. 'Peki ya onlara ne diyeceksiniz?' diye sordum. Bana ne cevap verdiler biliyor musunuz? 'Türkiye biziz' dediler" ifadelerini kullandı.

KURULUŞUNUN ERTESİ GÜNÜ MECLİS'TE GRUP KURDU

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Millet iradesi, adalet, özgürlük, ekonomik istikrar, kalkınma, AK Parti'nin en sık dile getirdiği kavramlar oldu. Bu çizgiyle yola çıkan AK Parti, 74 kişilik kurucular kurulu listesini İçişleri Bakanlığı'na teslim edip resmen kurulmasından bir gün sonra 51 milletvekili ile Meclis'te grup kurdu. Sonraki gün de kurucular kurulu Recep Tayyip Erdoğan'ı oy birliği ile genel başkanlığa seçti. Erdoğan ilk grup toplantısına girişinde uzun süre ayakta alkışlandı. İlk grup toplantısındaki "Hoşgörü sahibi olmamız ülke ve millet çıkarları söz konusu olduğunda kükrememizi engellemez" mesajı çok konuşuldu. Partinin izleyeceği yolun temellerinden biri olduğu sonradan anlaşıldı.

IMF'YE BORÇ SIFIRLANDI, TL'DEN 6 SIFIR ATILDI

Ertesi yıl yüzde 34.63 oy oranıyla tek başına iktidar oldu AK Parti. Lideri Recep Tayyip Erdoğan siyasi yasaklı olmasına karşın gösterilen başarı sonraki seçimlerde de sürdü. Erdoğan 15 Mart 2003'te Başbakan oldu. Seçmene verilen söz demokratikleşmeydi. Hemen her alanda reformlar yapılmaya başladı Siyasetin sivilleşmesi özgürlük ve kalkınma için önemli ihtiyaçtı, askeri vesayetle mücadele dönemi başladı. Milli güvenlik kurulu sivil yapıya dönüştürüldü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, siyasetteki yeni rüzgarı hükümette ve devlet yönetiminde de estirecekti. Türkiye bir dönüşüm sürecine girdi. AK Parti'nin yeni siyaset anlayışıyla Erdoğan'ın ülke yönetiminde izlediği çizgi arasındaki paralellik konuşmalarından izlenebiliyordu. Türk lirasından altı sıfırın atılması kimilerine göre imkansızdı, 2005'te gerçekleşti. 19 yıl aranın ardından, 14 Mayıs 2013'te son ödemenin de yapılmasıyla Türkiye'nin IMF'ye borcu sıfırlandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HER ALANDA REFORM DÖNEMİ BAŞLADI

AK Parti'nin ilk yıllarından itibaren pek çok köklü değişiklik ve reform hayata geçmeye başladı. Türkçe dışındaki dil ve lehçelerde öğretim ve kültürel faaliyetlerin önü açıldı. Kürtçe yer isimlerin kullanmasına imkan tanındı, Kürtçe yayın yapan devlet televizyonu kuruldu. Ana dilde savunma hakkı tanındı. 1974'ten sonra Hazine'ye devredilen azınlık vakıfları gayrimenkulleri iade edildi.

ÜNİVERSİTE İÇİN KATSAYI VE BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI KALKTI

Eğitim alanında her ilde üniversite açıldı, üniversite sınavlarında katsayı farkı uygulaması kaldırıldı. Tüm öğrencilerin eğitime eşit şartlarda erişebilmesi sağlandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ve başörtüsü meselesi... Uzun yıllar çözülemeyen sorun AK Parti iktidarında ortadan kalktı. Devlet kurumlarına ve okullara kılık kıyafet serbestisi geldi. Meclis'te ilk başörtülü milletvekilleri görev yapmaya başladı.

AK PARTİ KRİZLERDEN GÜÇLÜ ÇIKTI

AK Parti, iktidarının 5 yılında cumhurbaşkanlığı seçiminde bir krizle karşı karşıya kaldı. Uzun süre cumhuriyet mitingleri düzenlendi, ardından yakın tarihe "e-muhtıra" olarak geçen 27 Nisan 2007 bildirisi yayınlandı. Genelkurmay'ın yayınladığı bildiriye hükümet, net tavır aldı, cumhurbaşkanlığı seçim süreci devam etti. 11. Cumhurbaşkanı seçim sürecinde 367 oy krizi olarak siyaset tarihine geçen çalkantılı dönemden, erken seçimle ve seçimdeki başarısıyla çıkmayı bildi. 22 Temmuz 2007'de AK Parti sandıktan oylarını arttırarak çıktı, 28 Ağustos 2007'de ise AK Parti'nin adayı cumhurbaşkanı oldu. Ardından Anayasa değişikliği çalışmaları başlatıldı. 21 Ekim 2007'de cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi referandumla Anayasa'ya girdi. Halkın yüzde 69'u "evet" dedi. Anayasa Mahkemesi, AK Parti'ye açılan kapatma davasını 30 Temmuz 2008'de karara bağladı. 6'ya karşı 5 üye kapatmaya "hayır" dedi, nitelikli çoğunluk sağlanamadığı için parti kapatma talebi reddedildi. 2010'da yılında Anayasal değişikliğiyle de Anayasa Mahkemesi'nin yapısı demokratikleştirildi. Bireysel başvuru hakkı getirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2012'DEN İTİBAREN FETÖ SALDIRILARI: DARBE GİRİŞİMİ ÖNLENDİ

10 Ağustos 2014'te yapılan seçimde oyların yüzde 52'sini alan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu.

2012 yılından itibaren Fetullahçı terör örgütü, AK Parti ve hükümetine yönelik bazı eylemlere başladı. 7 Şubat 2012'de MİT Müsteşarını ifadeye çağrılmasıyla başlatılan hareket engelledi. Ardından 17 Aralık 2013'te siyasi tarihe 17-25 Aralık olarak geçen FETÖ'nün yeni hamlesi devreye girdi. Amaç hükümeti yolsuzluk gerekçesiyle düşürmekti. Bu süreçte de başarılı olamayan örgüt bu kez 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulundu.

AK Parti iktidarına ve Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı en kapsamlı hain silahlı kalkışmada Fetullahçı terör örgütü yenilgiye uğradı. Cumhurbaşkanının dik duruşu ve Türk milletinin ülkesine sahip çıkması sonucunda darbe girişimi önlendi. Darbe girişimi sonrası kamu kurumlarında büyük temizlik başladı. TSK ve diğer devlet kurumlarında tespit edilen FETÖ üyeleri ihraç edildi. TSK komuta yapısı değiştirildi. Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları Milli Savunma Bakanı'na, Jandarma ve Sahil Güvenlik, İçişleri Bakanı'na bağlandı.

Silahlı kuvvetlerde yenilenmeyi, birbiri ardına sınır ötesi operasyonlar takip etti. Fırat Kalkanı Harekatı'yla DEAŞ, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekatlarıyla PKK-YPG, Türkiye sınırında varlık gösteremez duruma geldi.

YENİ SİSTEME GEÇİLDİ

AK Parti için yeni bir dönem başlıyordu. Darbelere imkan vermeyecek, güçlü bir hükümet sistemi oluşturulması amacıyla yeni Anayasa değişikliği çalışması başladı. Türkiye'nin yeni yönetim sistemi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olacaktı. 16 Nisan 2017'de Türkiye sandık başına gitti, referandumdan evet çıktı ve Türkiye 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçti. 21 Mayıs 2017'de Erdoğan AK Parti 3. olağanüstü büyük kongresinde AK Parti Genel Başkanı oldu.

24 Haziran 2018 seçimlerine AK Parti, MHP ile birlikte Cumhur İttifakı olarak katıldı. Sandığa hem cumhurbaşkanı hem de genel seçim için oy atıldı. Erdoğan oyların yüzde 52,59'unu alarak cumhurbaşkanı seçildi. Yeni sistemde yeni kabineyi oluşturan Erdoğan, siyaset dışından ama alanında başarılı isimleri devlet yönetimine bakanlıklara getirdi.

2019 yılı ise dış politika ve savunmada öne çıkan sonuçlar doğurdu. Libya ile deniz yetki alanı anlaşması, araştırma ve savaş gemileriyle Doğu Akdeniz'de Türk hakları daha güçlü vurgulanmaya başladı. Ve dünyayı sarsan pandemi sürecinde, zor durumdaki ülkelere yardımlar ve sağlık yönetimindeki adımlar AK Parti'nin ve Türkiye'nin dünyada da takdir toplamasıyla sonuçlandı.

24 Mart 2021'de ise AK Parti 7. olağan kongresini topladı. Kongredeki tüzük değişiklikleriyle genel başkanvekili sayısı ikiye, MKYK üye sayısı ise 75'e çıkarıldı. Bilgi ve iletişim teknolojilerinden sorumlu genel başkan yardımcılığı kuruldu. Kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7'nci kez AK Parti genel başkanı seçildi.

AK Parti’nin 20'nci yaşında koronavirüs salgını devam ederken Türkiye'de deprem, sel ve orman yangınları etkili oldu. 2021'de ise Karadeniz'de etkili olan seller nedeniyle genel hayata etkili afet bölgeleri ilan edildi. Bölge için birçok yardım paketi devreye alındı. Temmuz sonunda güneyde etkili olan orman yangınları nedeniyle mağdur olanlar için de kollar sıvandı.

AK Parti'nin 21'inci yaşına dış gelişmeler damga vurdu. Aralarında Amerika ve Almanya'nın da bulunduğu 10 ülkenin büyükelçisi, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için ortak açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyükelçilerin geri adım atmaması halinde istenmeyen adam ilan edileceklerini açıklamasının ardından büyükelçilikler açıklamalarını geri çekti.

UKRAYNA RUSYA SAVAŞINDA BARIŞ ÇAĞRISI

Şubat 2022'de Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginlik yerini savaşa bıraktı. Türkiye savaşın ilk gününden itibaren taraflara barış ve müzakere çağrılarını sürdürdü. Erdoğan, Putin ve Zelenskiy'i yakın markaja aldı. Boğazlar, Montrö Sözleşmesi çerçevesinde savaş gemilerine kapatıldı. Savaş nedeniyle Ukrayna limanlarında mahsur kalan tahıllar İstanbul'da imzalanan mutabakatla dünyaya açıldı.

NORMALLEŞME ADIMLARI PEŞ PEŞE GELDİ

AK Parti'nin 21'inci yaşında Türkiye, bir süredir gerginlik yaşadığı bölge ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirdi. Birleşik Arap Emirlikleri Abu Dabi Veliaht Prensi Bin Zayed, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog Beştepe'de ağırlandı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile ilk kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

21. YILINDA AK PARTİ İCRAATLARI

Ulaştırma alanında kritik açılışlar da gerçekleşti AK Parti'nin 21'inci yaşında. Tokat ile Rize-Artvin havaalanında kurdeleler kesildi. Dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü, zaferin yıl dönümünde 18 Mart 2022'de hizmete alındı.

ENFLASYONLA MÜCADELE YILI

Ekonomi alanında ise yüksek enflasyonla mücadele faaliyetleri sürdürüldü. Bu kapsamda asgari ücrete 2022 yılında 2 kez zam yapıldı. Yıllık zam oranı yüzde 94,6’ya ulaştı.