Akdeniz’de yeni arama konsepti

Akdeniz’de yeni arama konsepti

Türkiye’nin 4. ve en yeni sondaj gemisi Abdülhamid Han, yeni görevine hazırlanıyor. Hazırlıkları tamamladıktan sonra Mavi Vatan’a açılacak geminin Akdeniz’de sondaj yapması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mavi Vatan’da sondajlar artacak. Türk Enerji Donanması’nı oluşturan 50'den fazla gemi, derinlerdeki doğal gaz ve petrol rezervlerini ortaya çıkacak. Karadeniz’deki çalışmaların yanı sıra yeni sondaj gemisi Abdülhamid Han da Akdeniz’e yoğunlaşacak. Türk enerji filosunda göreve başladıktan sonra Doğu Akdeniz’de görev yapan Abdülhamid Han gemisi, bir süredir Taşucu Limanı açıklarında bakımda. Bakım çalışmaları tamamlandıktan sonra yeni görev yerine doğru yola çıkacak.

Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Melih Han Bilgin, “Hazırlıklar tamamladıktan sonra yola çıkacak, yeni görev yerinin de Akdeniz olması planlanıyor” diye konuştu.

7. NESİL TEKNOLOJİYE SAHİP

Türkiye’nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, dünyadaki 7. nesil teknolojiye sahip 5 gemiden biri. 238 metre uzunluk ve 42 metre genişliğe sahip gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabiliyor.

PKK'nın 33 yıl önce katlettiği 28 sivil için mevlit okutuldu

PKK'nın 33 yıl önce katlettiği 28 sivil için mevlit okutuldu