hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Akıllı ev cihazlarına dikkat! Robot süpürgenin çektiği görüntüler tepki çekti

  KAYNAKCNN TÜRK

  Dünyaca ünlü teknoloji firmasına ait robot süpürgenin çektiği, bir kadına ait mahrem görüntüler sosyal medyaya düştü. Büyük tepkiye neden oldu. Peki evdeki akıllı cihazlar ne kadar güvenilir? Detaylar, CNN TÜRK muhabiri Gaye Sude Kayışlı'nın haberinde

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Teknolojinin ilerlemesi ile hayatımızı da kolaylaştırıyor. Ancak bir taraftan da beraberinde tehlikeyi getiriyor. Robot süpürgeler tehlike saçıyor. Öyle ki bir robot süpürgenin çektiği görüntüler ele geçirildi. Mahrem görüntüler sosyal medya platformuna düştü. Haliyle evdeki akıllı cihazlara karşı da bir şüphe oluştu.

  Siber Güvenlik Uzmanı Gökhan Say, konu ile ilgili “Bu senaryoda aslında buradan alınan görüntüler yapay zeka ile işlenip onlardan bir takım veriler elde etmekten bahsediliyor. Bu aslında o cihazın direkt olarak hack edilmesi değil, o cihazın belki de bir anlamda da mahremiyeti ihlal eden bu şirketin kendisi. Çünkü o görüntüleri çeken şirketin kendisi. Çalışmakta olduğu yapay zekâ şirketi ile bu görüntüleri aktarıyor ve orada yapılan analizler sonucunda aslında ürünün daha başarılı çalışması sağlanmak adına bu görüntüler işleniyor. O görüntüleri alan şirket hack ediliyor aslında.” sözlerini kullandı.

  KULLANICILAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

  Say, “Kişisel bilgilerin aktarılması ile ilgili maddeleri anlaşmaları çok iyi okumaları lazım. Bizim görüntülerimizin çekilmesini istemiyoruz. Bunlar bir kullanıcı sözleşmesi ile kişi izin veriyor. Siz bunu engelleyebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow